Najwyższe regionalne odznaczenie jest wyrazem szacunku i uznania dla Adama Bodnara, pochodzącego z Gryfic prawnika, który w latach 2015-2022 była Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a wcześniej wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
- Chciałbym podziękować Adamowi Bodnarowi za jego misję, za jego drogę, która zaczęła się na Pomorzu Zachodnim. Pan profesor potrafił wspaniale rozwinąć swoje talenty, pamiętając, skąd pochodzi. Podczas sześcioletniej kadencji zawsze był gotowy tu przyjechać, zawsze z zaangażowaniem i pomocą dla mieszkańców - podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz, witając Adama Bodnara w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Bohater uroczystości krótkie przemówienie do młodzieżowych radnych województwa rozpoczął od skierowania ich uwagi na herby miast Pomorza Zachodniego znajdujące się na sali sesyjnej.
- Tam są moje Gryfice, często mylone z Gryfinem, więc muszę wielu znajomym tłumaczyć, że ja jestem Zachodniopomorskiego, ale urodziłem się bliżej morza - mówił Adam Bodnar.- Stąd pochodzę i nadal jestem związany z Pomorzem Zachodnim. W Gryficach mieszka moja mama, która powtarzała mi: zawsze pamiętaj, jakie są nasze korzenie. Tu po wojnie przybył mój ojciec, a później mama. Tu przyszedł na świat mój brat, a 10 lat później ja. Tu dorastałem. Pomorze Zachodnie dało mi wykształcenie. Tu miałem szczęście do wspaniałych nauczycieli, którzy nie tylko przekazywali wiedzę, ale pokazywali, że świat nie ma granic. Że można spełniać marzenia.
Adam Bodnar wspominał edukację w gryfickim liceum i rejsy organizowane przez nauczyciela fizyki. Wyprawy na Zalew Szczeciński, a później na Bałtyk.
- Szczecin był dla mnie oknem na świat. Dosłownie. Ale był również oknem intelektualnym. Kiedy, jako stypendysta, otrzymałem od warszawskich profesorów listę lektur - tragedie Ajschylosa, „Dzieje” Herodota, to musiałem jechać do Książnicy Pomorskiej, bo w Gryficach takich książek nie było - tłumaczył.
Podkreślił jednak, że tego, co najważniejsze, nie dowiedział się z dzieł greckich klasyków, a m.in. z książek płk dr Zbigniewa Mieczkowskiego, który opisuje historię Drawska, Złocieńca i innych zakątków Pomorza Zachodniego.
- W tych pogłębionych badaniach historycznych, w losach ludzi żyjących na tych ziemiach kiedyś i tych, którzy na te ziemie przybyli, jest nauka tolerancji, szacunku, walki z ksenofobią, uprzedzeniami - mówił Adam Bodnar.
Zaznaczył, że tych uniwersalnych wartości trzeba bronić również dziś. Pamiętać lekcje historii. Stać na straży prawa.
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podkreślił, że Adam Bondar zapisze się w historii instytucji RPO, ponieważ….
- Pan profesor został Rzecznikiem Praw Obywatelskich w okresie największej próby, jakiej poddawane są prawa obywateli w Polsce po roku 1989 roku - mówił Olgierd Geblewicz. - Zawsze stał pan po stronie słabszych, dyskryminowanych, potrzebujących wsparcia i ochrony. Panie profesorze, jesteśmy wdzięczni i dumni, że jest pan dziś tutaj, z nami, w tak ważnym momencie historii - powiedział Olgierd Geblewicz.
Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego była pierwszym punktem spotkania Adama Bodnara z radnymi młodzieżowego sejmiku województwa. Tematami przewodnimi panelu dyskusyjnego miały być m.in. zmiany w szkolnictwie (tzw. lex Czarnek) i wpływ pandemii na kondycję psychiczną młodzieży, ale rozmawiano również o wydarzeniach na Ukrainie.
- Ten dzień, na Pomorzu Zachodnim, z wami, jest dla mnie wyjątkowy. Ale datę 22 lutego będziemy pamiętać niestety z innego powodu. Zaczęła się wojna. Bo tak trzeba nazwać działania Putina - stwierdził Adam Bodnar.
Adam Bodnar urodził się w 1977 roku. W Gryficach uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Na studia wyjechał do Warszawy, gdzie w 2000 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, a w 2019 r. - habilitował się.
W czasie kariery zawodowej związany był m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Był także ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz członkiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r. zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Adam Bodnar postrzegał pełnioną funkcję jako osobistą misję i rolę społeczną, kierując się poszanowaniem prawa i wysokimi standardami etycznymi. Wyczulony na potrzeby społeczne, brał udział w licznych spotkaniach i wykładach na temat konstytucyjnych praw i wolności człowieka.
Wielokrotnie odwiedzał region zachodniopomorski (m.in. Szczecin, Stargard, Gryfice, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Gryfino, Myślibórz), spotykając się z osobami społecznie zaangażowanymi, którym bliskie są wartości demokratycznego państwa prawa, wolności człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Podczas spotkań podnosił świadomość w zakresie respektowania praw różnych grup społecznych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, i przeciwdziałania ich wykluczeniu. Orędownik walki z mową nienawiści w sieci i tzw. "fake newsami".
Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaje się osobom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, które swoją działalnością zawodową, społeczną i publiczną wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego.
Napisz komentarz
Komentarze