W Zachodniopomorskiem zdają sobie sprawę z wagi wyborów. KO jako jedyna ogłosiła prawybory. W piątek 22 listopada 2044 r. odbędą się prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Mają one wyłonić kandydata obozu na przyszłoroczne wybory prezydenckie. Działacze partyjni wybiorą pomiędzy prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim a szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Wyniki mają być podane 23 listopada. Samo głosowanie przez SMS jest tajne.
Optują za Sikorskim
Tuzy polityki z naszego województwa w większości opowiadają się za Radosławem Sikorskim.
-Warto jednak wiedzieć, który z naszych dwóch świetnych kandydatów ma większą zdolność do pozyskiwania wyborców w II turze wyborów. To wyraźnie widać, że Radosław Sikorski - pisze w mediach społecznościowych Stanisław Gawłowski.
Niektórzy jeszcze się zastanawiają czy Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.
-Każdy z nich, z Nasza pomocą, jest w stanie wygrać z kandydatem PiS, choć czeka nas bardzo trudna walka - mówi nam Artur Nycz. -Walka o Prezydenta który rozumie, że trudna sytuacja międzynarodowa wymaga mądrej współpracy z Rządem RP, który będzie Prezydentem wszystkich Polaków a nie tylko jednej partii. Osobiście jeszcze się waham kogo poprę w prawyborach. Serce podpowiada mi Rafała Trzaskowskiego, który jest mi bliższy ideowo ale doświadczenie w dyplomacji, w zakresie bezpieczeństwa i obronności Radosława Sikorskiego nie ma sobie równych wśród polskich polityków. A niewątpliwie w najbliższych latach, mając na wschodniej granicy oszalałego Putina, agresywną Rosję i pełnoskalową wojnę w Ukrainie, to właśnie bezpieczeństwo, Nas Polaków, będzie najważniejszym zadaniem Prezydenta RP - dodaje radny sejmiku.
Marszałek Olgierd Geblewicz nie wypowiada się głośno, ale po wcześniejszych wypowiedziach można wnioskować, że jest za Radosławem Sikorskim. Jak zagłosuje?
Inaczej, bo jasną deklarację przedstawia poseł z Pomorza Zachodniego i minister sportu Sławomir Nitras. On jest zdecydowanie za Rafałem Trzaskowskim.
Wsparcie z Sejmu
Dziś od rana w Sejmie posłowie organizowali konferencje prasowe, a to za Rafałem Trzaskowskim, a to za Radosławem Sikorskim. Piersi byli optujący za ta pierwszą kandydaturą. Za kandydaturą szefa MSZ opowiedzieli się m.in. Grzegorz Napieralski, Joanna Kluzik-Rostkowska, Klaudia Jachira, Aleksandra Wiśniewska i Gabriela Morawska-Stanecka.
-Radek Sikorski to człowiek, który da radę i podźwignie tę kampanię i będzie walczył o głosy. Jesteśmy z różnych miejsc, środowisk, partii, i wszyscy stoimy murem za Radkiem Sikorskim - powiedział w Sejmie Grzegorz Napieralski.
Poseł Grzegorz Napieralski do redakcji przysłał swoje stanowisko: Jestem częścią lewego skrzydła w Platformie. Pod względem poglądów politycznych zdecydowanie bliżej mi do Rafała niż do Radka. Wybory prezydenckie nie rozstrzygną się jednak w Warszawie, Gdańsku czy Szczecinie, tylko w Łobzie, Węgorzewie czy Szamocinie. Tam większe szanse na zmobilizowanie wahającego się elektoratu ma Radek Sikorski.
W prawyborach zdecydujemy, kto stanie naprzeciw Przemysława Czarnka w drugiej turze wyborów prezydenckich. To będzie brutalna kampania, pełna cynizmu, kłamstwa i nieczystych zagrań ze strony kandydata PiSu. Prawie jak dyskusje z ambasadorem Rosji przy ONZ.
Zwycięstwo w wyborach to jednak tylko pierwszy krok. Przed nami bardzo niespokojne czasy. Przyszłego Prezydenta RP, w zasadzie od pierwszego dnia, czekają geopolityczne szachy w pięciu wymiarach. Od doświadczenia, sprawności gry, duetu Prezydent-Premier zależeć może pozycja Polski na dziesięciolecia. Radek jest jednym z europejskich polityków najlepiej przygotowanych do prowadzenia takiej gry.
Z dwóch bardzo dobrych kandydatów ja w prawyborach poprę Radka Sikorskiego, ponieważ ma on większe szanse na zostanie Prezydentem i jest lepiej przygotowany do przeprowadzenia Polski przez nadchodzące wichry historii.
Napisz komentarz
Komentarze