Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:58
Reklama

Odpady po Wszystkich Świętych stanowią duży problem. Segregacja może uratować nieco sprawę

Według szacunków Stowarzyszenia Polski Recykling po tegorocznych obchodach Wszystkich Świętych polskie cmentarze mogą „wyprodukować” aż 120 tys. ton odpadów.
Potem jest nawet kilka kilogramów odpadów z jednego grobu.

Autor: Canva

Lampiony, żywe kwiaty, resztki sztucznych kwiatów i doniczki często lądują w zbiorczych kontenerach, bo segregacja odpadów na polskich cmentarzach jest rzadko stosowana. Dlaczego? 

Odpowiedź jest prosta. Bo odpady cmentarne są trudną do rozdzielenia mieszaniną śmieci o silnym stopniu zakopcenia i zabrudzenia parafiną.

Wydatki na znicze i kwiaty przekraczają miliard złotych

Co roku Polacy przeznaczają ogromne kwoty na obchody Wszystkich Świętych. Z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec wynika, że wydatki na ten cel sięgają miliarda złotych rocznie. 

W ubiegłym roku aż 700 mln zł zostało wydanych na znicze, a 300 mln zł na kwiaty. Tego typu zakupy przyczyniają się do powstawania znacznych ilości odpadów. Bo po kilku dniach od Święta Zmarłych znicze i wiązanki trafiają  na wysypiska.

Kilka kilogramów odpadów z jednego grobu

Z jednego grobu po Wszystkich Świętych może pozostać od 3 do nawet 9 kg odpadów. Wiele z tych materiałów mogłoby zostać wykorzystanych ponownie, gdyby tylko były odpowiednio segregowane. 

Zebrane i posegregowane odpady mogą służyć do produkcji lub jako wysokokaloryczne paliwo alternatywne. Ograniczenie każdego kilograma odpadów jest na wagę złota, bo niezagospodarowany surowiec szpeci i zatruwa środowisko.

Podziel się zniczem 

Żeby zmniejszyć skalę odpadów generowanych na cmentarzach, administracje cmentarzy, samorządy i związki wyznaniowe powinny podjąć działania edukacyjne adresowane do odwiedzających nekropolie. 

Jednym z rozwiązań wprowadzanych już na szerszą skalę są „zniczodzielnie” – miejsca, w których niepotrzebne komuś znicze można pozostawić do ponownego użycia przez inną osobę. 

W krajach europejskich producenci i importerzy zniczy od lat ponoszą koszty zbiórki i utylizacji odpadów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czarny 04.11.2024 21:53
Krótko ale intensywnie, na bogato.

mieszk. 04.11.2024 19:13
Jak co troku, choć w tym chyba pod względem objętości będzie rekord.

tak 04.11.2024 13:09
Objetościowo też dużo tego.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama