Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 10:36
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w saunie dochodzi do dyskryminacji?

Baseny czy aquapark oferują wieczory, wybrane godziny, a nawet dni tylko paniom. W tym czasie z sauny mogą korzystać wyłącznie kobiety. Jednemu mężczyźnie nie spodobało się to i sprawa została skierowana do sądu.
Czy w saunie dochodzi do dyskryminacji?

Autor: iStock

Takie oferty są coraz częstsze. Baseny czy aquapark oferują wieczory, wybrane godziny, a nawet dni tylko paniom. W tym czasie z sauny mogą korzystać wyłącznie kobiety. To marketingowa zachęta, żeby odwiedzać obiekt, a z drugiej strony zarządcy basenów chcą paniom zapewnić pewną intymność – czas, kiedy mężczyźni nie kierują na nie swoich spojrzeń.

Mężczyzna poczuł się dyskryminowany

Nie każdemu jednak takie rozwiązanie się podoba. Dlatego jeden z mężczyzn pozwał wrocławski aquapark. 

„Domagając się jednocześnie odszkodowania za to, że padł ofiarą dyskryminacji – opisuje sprawę bezprawnik.pl. – Żeby mieć dowód na to, że park wodny faktycznie wyklucza go z udziału we wtorkowym wspólnym poceniu się, przyszły powód napisał maila z zapytaniem o to, czy może skorzystać tego dnia z sauny. Odpowiedź aquaparku mówiąca, że niestety w drugi dzień tygodnia wstęp do saunarium mają tylko panie, stała się podstawą pozwu, który trafił przed oblicze wysokiego sądu”.

Wyrok sądu

Sąd z jednej strony przyznał rację aquaparkowi i ocenił, że zrozumiałe jest, że obnażenie się w obecności obcych osób, szczególnie w obecności przedstawicieli płci przeciwnej, może budzić dyskomfort. Zasadne jest zatem wydzielenia stref osobnych dla kobiet i mężczyzn. Ale nie można w takiej sytuacji zamknąć obiektu dla innej płci.

„Nie jest rolą sądu zastępowanie strony pozwanej w poszukiwaniu rozwiązań zgodnych z prawem, jednak podkreślić należy, że w pewnych warunkach nawet ustanowienie jednego dnia tylko dla kobiet można byłoby uznać za rozwiązanie proporcjonalne – jeśli tylko ograniczona dostępność do saun dla mężczyzn zostałaby zrekompensowana, na przykład poprzez ustanowienie dnia wyłącznie dla mężczyzn lub udostępnienie im w dni „dla kobiet” części saun w odrębnej strefie” – tak ocenił sprawę sąd.

A skarżący otrzymał odszkodowanie w wysokości 500 złotych.

Takich przypadków jest więcej 

Podobna sytuacja miała miejsce w Świdniku. Tamtejszy kompleks basenów także przygotował ofertę tylko dla pań. I tu też jeden z mężczyzn nie zgodził się z tym. Nie podziałały jednak skargi na takie zapisy regulaminu basenu i sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Ten jednak ze względów formalnych skargę odrzucił.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama