23 czerwca. Tego dnia uczniowie skończyli naukę w szkołach. I o ile ktoś nie ma do zdania jakichś poprawek, to tego dnia zaczną się już dla niego wakacje – czyli 2 miesiące przerwy w nauce.
Kalendarz szkolny
A w tym roku nawet dłużej, bo uczniowie nie wrócą do szkół 1 września. Zgodnie z kalendarzem Ministerstwa Edukacji i Nauki rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 planowane jest na 4 września, bo pierwszy dzień miesiąca wypada w piątek.
Zimowa przerwa świąteczna została zaplanowana na 23-31 grudnia 2023 r.
Ferie zimowe 2024:
- 15-28 stycznia: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 22 stycznia – 4 lutego: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 29 stycznia – 11 lutego 2024: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
- 12-25 lutego 2024: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Wiosenna przerwa świąteczna została zaplanowana w dniach 28 marca – 2 kwietnia 2024 r.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – 21 czerwca 2024 r.
Jak wyglądało zakończenie roku szkolnego przed wojną i w PRL?
Odpowiedzi na to pytanie poszukaliśmy w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Nie ma ich zbyt wiele, ale te które są, wystarczą, żeby mieć o tym jakieś wyobrażenie.
W Polsce Ludowej zakończenie roku w szkołach było wielkim wydarzeniem. Organizowano wtedy akademie z występami uczniów i wręczaniem nagród. Dzieci obowiązywał strój galowy. Zestaw, który jeszcze wielu pamięta, to biała bluzka lub koszula i granatowa (a już na pewno ciemna) spódnica lub spodnie.
Z kolei na przedwojennych zdjęciach też widać świadectwa i uśmiech dzieci na twarzach. Zdjęć z uroczystości jest mniej, ale z tej okazji odbywały się wręcz miejskie wiece z paradami.
Napisz komentarz
Komentarze