W Polsce na osobę przypada blisko 31 mkw. mieszkania – policzył HREIT, ogólnopolski deweloper, na podstawie danych GUS. To o 3 metry więcej niż 5 lat temu i o ponad 8 niż w 2002 roku. Ten wzrost – jak wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HREIT – był możliwy dzięki nowym mieszkaniom i domom.
I tak w latach 2003-2022 do użytku oddano w sumie ponad 3,2 mln nieruchomości: 1,6 mln mieszkań zbudowali deweloperzy, ponad 1,4 mln osoby budujące na własne potrzeby, resztę – spółdzielnie, gminy, TBS-y.
Jak widać, w tym czasie większość nowych mieszkań wprowadzili na rynek deweloperzy. Wcześniej liderem byli zwykli Polacy budujący domy na własne potrzeby. Dopiero od 2015 roku firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły dostarczać ponad połowę, a od 2018 roku nawet ponad 60 proc. powstających w Polsce nieruchomości.
Wciąż daleko za zachodnią Europą
Mimo postępu wciąż daleko nam do standardu zachodnioeuropejskiego. Na statystycznego Europejczyka 10 lat temu, kiedy po raz ostatni zbierano dane, przypadało około 40 mkw. Dziś ten wynik byłby jeszcze wyższy.
Gdyby przez kolejne lata w Polsce powstawało tyle mieszkań co w latach 2013-2022, to dojście do europejskiej średniej sprzed 10 lat zajęłoby nam około 20-30 lat.
Ale nawet wtedy daleko nam będzie do liderów tego rankingu. A przewodzi mu Dania, w której na jedną osobę przypada 60 mkw. Dalej są Luksemburg, Szwecja, Cypr i Niemcy z ponad 50 mkw. mieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze