Na Wałach Chrobrego w piątek, 11 listopada, odbywa się Festyn Niepodległościowy dla mieszkańców. W godz. 12:00-16:00 w ulicy Szczerbcowej oraz ogrodzie urzędu wojewódzkiego można oglądać sprzęt wojskowy m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana czy moździerz samobieżny Rak.
Przy nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego cumuje okręt z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na odwiedzających będą czekać też kokardy narodowe oraz wiele edukacyjnych atrakcji.
W Starej Rzeźni na Łasztowni
Odbwa się coroczne wydarzenie „Niepodległość na maszt”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:11 od podniesienia polskiej bandery na „kapitańskim maszcie” przy skwerze Kapitanów (okolice Starej Rzeźni, ul. Tadeusza Wendy 14). Wydarzenie to połączone jest z odsłonięciem tablic kapitanów żeglugi wielkiej: Jana Prüffera oraz Włodzimierza Grycnera, a także portretów, m.in. prof. dr. kpt.ż.w Aleksandra Walczaka czy kpt. ż.w. „Honoris Causa” dr Elżbiety Marszałek.
Muzyczną oprawę zapewnia „Sweet Four”, czyli kwartet wokalny w stylu przedwojennych rewelersów. W planie są też wspomnienia i niespodzianki. Wstęp wolny.
W Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego
Można wziąć udział w rodzinnej grze „eMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”. Gra polega na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3. Uzyskane podczas zwiedzania odpowiedzi na wszystkie pytania umożliwią uczestnikom rozszyfrowanie głównego hasła, które jest podtytułem jednej z wystaw prezentowanych w muzeum. Przedstawione w tej przestrzeni dzieła sztuki nawiązują do wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.
Gra będzie dostępna 11 listopada w godzinach otwarcia Muzeum, między 10.00 a 16.00. Udział w grze jest bezpłatny.
Przy pomniku Piłsudskiego
Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta odbędą się 11 listopada przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. W planie: ceremoniał wojskowy, przemówienia okolicznościowe, modlitwa oraz złożenie kwiatów. Początek o godz. 15:00.
Podziemne Trasy Szczecina
To relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele, Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej, a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu „Miś” Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina – wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord.
Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h.
Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bilet rodzinny od 30 zł za osobę, bilet pojedynczy, bez zniżek – 38 zł na wszystkie trzy trasy. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe codziennie przez 7 dni w tygodniu od 10:00 do 16:00, rezerwacja nie jest wymagana.
Dziś, 11 listopada w godz. 11:00-16:00 na odwiedzających czekaja niezwykła okazja spotkania wnuka strzelców Józefa Piłsudskiego. W programie wydarzenia również: prezentacja wystawy z rodzinnymi pamiątkami, wspólne śpiewanie „Marszu I Brygady”, konkurs z nagrodami dotyczący „Bitwy Warszawskiej”. O pełnych godzinach zaplanowano mianowanie na strzelców Józefa Piłsudskiego. Będą pamiątkowe dyplomy.
Na gmachu Morskiego Centrum Nauki
Zaprezentowana zostanie patriotyczna iluminacja. Efektowne biało-czerwone oświetlenie zostanie włączone na dwie godziny, od 18:00 do 20:00.
Niepodległościowy Koncert Operetkowy w Przecławiu
GOKSiR zaprasza na koncert operetkowy w wykonaniu Solistów Operetki Śląskiej. W programie arie i duety z operetek i musicali. Na scenie wystąpią Ewa Mierzyńska, Andrzej Smogór oraz Adam Mazoń. Początek wydarzenia o godz. 17, wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie GOKSiR.
Napisz komentarz
Komentarze