Pożar lasu nie tylko okresie letnim
Leśnicy informowali o tym już w ubiegłym roku. Na swojej stronie internetowej wyjaśniali wówczas, że nasz klimat sprzyja zagrożeniu pożarowemu nie tylko latem, ale już od początku wiosny, aż do końca jesieni. Ma to związek z pokrywą śnieżną, która chroni lasy przed rozprzestrzenianiem się ognia tylko w okresie zimowym. Na niebezpieczeństwo wpływają również takie czynniki, jak wilgotność powietrza, temperatura, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego oraz prędkość, z jaką wieje wiatr.
„Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. Zaliczenie lasów do kategorii zagrożenia pożarowego dokonuje się, dla każdego nadleśnictwa, w planach urządzenia lasu. Nadleśnictwa o największym zagrożeniu zaliczane są do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Celem tej klasyfikacji jest stworzenie systemu zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami, odpowiedniego do występującego zagrożenia pożarowego” – czytamy w publikacji.
Zachowaj ostrożność i reaguj
Instytut Badawczy Leśnictwa prowadzi na bieżąco aktualizowaną mapę zagrożeń pożarowych. We wtorek obszar objęty szczególnym niebezpieczeństwem objął niemal całą Polskę. Sytuacja teraz jest nieco lepsza, ponieważ czerwone obszary zniknęły z niektórych obszarów, jednak stan zagrożenia nadal obejmuje większość regionów.
Leśnicy alarmują, aby zauważywszy pożar w lesie natychmiast zgłosić ten fakt Straży Pożarnej, a następnie skontaktować się z właściwym dla nadleśnictwa punktem alarmowo -dyspozycyjnym.
Napisz komentarz
Komentarze