Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 21:19
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Maturzyści 2025. Studia? Tak, ale razem z pracą. Żeby się uniezależnić

Dziś (piątek 25 kwietnia) maturzyści kończą rok szkolny. I odbiorą świadectwa ukończenia szkoły. A tuż po majówce – w poniedziałek 5 maja – zasiądą do pierwszego egzaminu maturalnego.
Maturzyści 2025. Studia? Tak, ale razem z pracą. Żeby się uniezależnić

Autor: Canva

W roku do egzaminów maturalnych – jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) – ma przystąpić ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia. 

Jacy są? Jakie maja plany na przyszłość? Oto portret maturzysty 2025, jaki wyłania się z badania SW Research na zlecenie OLX. 

Na pewno są ambitni i pragmatyczni. Chcą łączyć naukę z pracą, żeby zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną. Aż 84 proc. badanych maturzystów chce równocześnie studiować i pracować. 

Wiedza teoretyczna i doświadczenie zawodowe

Jak chcą osiągnąć ten cel? Wiedzę teoretyczną mają zapewnić im studia. Chce je rozpocząć po maturze 64 proc. absolwentów szkół średnich. Kierują się chęcią zdobycia ciekawego zawodu, perspektywą wysokich zarobków i możliwością realizacji swoich zainteresowań. 

Chcą również zdobywać wiedzę praktyczną, pracując. Takie plany ma aż 84 proc. badanych. Jak wynika z badania SW Research na zlecenie OLX Praca, chcą pracować przede wszystkim po to, żeby:

zdobywać doświadczenie zawodowe – 65 proc. badanych,

uniezależnić się od rodziców – 63,8 proc. 

A po maturze od razu do pracy 

Zaledwie 12 proc. tegorocznych maturzystów nie ma w swoich planach studiów. Są wśród nich tacy, którzy nie wykluczają podjęcia nauki w przyszłości. Tak deklaruje co piąty badany. 

Ale i tacy, którzy – kończąc rok szkolny – na dobre żegnają się z nauką. W ich przypadku większość chce wykonywać zawód, który nie wymaga wyższego wykształcenia, albo uważają, że studia nie będą im w życiu potrzebne. 

– W naszym społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że studia są najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu zawodowego i finansowego. Warto jednak zweryfikować to założenie i zderzyć je z danymi rynkowymi– komentuje Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX. 

To dobry start do kariery zawodowej

Według GUS w ubiegłym roku wśród najczęściej poszukiwanych zawodów byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. 

– Dane OLX pokazują natomiast, że osoby bez doświadczenia mogą przebierać w ofertach. Nie wymagano go w aż 46 proc. ogłoszeń opublikowanych w kategoriach: produkcja, sprzedaż, pracownik sklepu, gastronomia oraz kierowca – wylicza Konrad Grygo. 

W jego ocenie decyzja o podjęciu pracy zaraz po ukończeniu szkoły średniej może być dobrym krokiem do rozpoczęcia kariery zawodowej. 

– Zwłaszcza że wejście na rynek w czasie wakacji jest stosunkowo łatwe, bo to okres, w którym pojawia się wiele ofert pracy sezonowej, skierowanych do osób młodych, nieposiadających wcześniejszych doświadczeń zawodowych – podkreśla analityk OLX.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

niespieszny 25.04.2025 12:49
Po kolei. Najpierw matura.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama