Wybory prezydenckie już 18 maja, a przewidywana druga tura – 1 czerwca. Wydawało się, że Polacy już są nimi zmęczeni. Przecież tak na dobre kampania rozpoczęła się na długo przed jej oficjalnym ogłoszeniem. Zrozumiałe jest więc, że trwający już pół roku wyścig stał się nudny.
Sytuacja się jednak zmieniła po ostatnich debatach telewizyjnych i – jak oceniają eksperci – nastąpił restart kampanii.
Śledzimy, co się dzieje w polityce
„Badania pokazują, że aż 66,2 proc. ankietowanych jest zainteresowana kampanią wyborczą. Zdecydowanie zainteresowani politycznym wydarzeniami poprzedzającymi kampanię wyborczą są wyborcy opozycji – PiS i Konfederacji (39 proc.), w mniejszym stopniu partii rządzących – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Lewicy (30 proc.).
Przedwyborczą kampanią najbardziej śledzą mieszkańcy małych miejscowości, do 50 tys. (46 proc.) i wyborcy powyżej 70 roku życia (63 proc.). Kampania bardziej interesuje kobiety (69 proc.) niż mężczyzn (63 proc.) – „Rzeczpospolita” opisuje wyniki sondażu IBRiS.
Widać zatem, że raczej interesujemy się polityką i nawet takie wydarzenie jak śmierć papieża Franciszka nie odwróciło naszej uwagi od kampanii.
Przygotowania do kampanii idą pełną parą
Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza już zarządziła druk kart do głosowania. Znajdzie się na nich 13 nazwisk zgłoszonych i zarejestrowanych kandydatów. Nie będzie, jak w przypadku wyborów parlamentarnych losowania numerów na liście. Tym razem kandydaci zostaną uszeregowani w kolejności alfabetycznej. Oto oni:
- Artur Bartoszewicz
- Magdalena Biejat
- Grzegorz Braun
- Szymon Hołownia
- Marek Jakubiak
- Maciej Maciak
- Sławomir Mentzen
- Karol Nawrocki
- Joanna Senyszyn
- Krzysztof Stanowski
- Rafał Trzaskowski
- Marek Woch
- Adrian Zandberg
Napisz komentarz
Komentarze