Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 15:46
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Pożarowe zagrożenie w całym kraju. Lasy już płoną

Synoptycy i straż pożarna ostrzegają przed groźną sytuacją w lasach. W tym roku doszło już do niemal tysiąca takich pożarów, a zmienna pogoda sprawia, że może wydarzyć się wszystko.
Pożarowe zagrożenie w całym kraju. Lasy już płoną
Gaszenie pożaru lasu.

Autor: gov.pl

„W związku z wysokimi temperaturami oraz niskimi sumami opadów i porywistym wiatrem wzrasta zagrożenie pożarowe lasów” – ostrzega IMGW. I pokazuje mapę Polski, na której widać, że najpoważniejsza sytuacja jest na zachodzie kraju.

Synoptycy prowadzą stały monitoring sytuacji i można śledzić zmiany na bieżąco. Zgodnie z najnowszymi analizami, w piątek zagrożenie nie jest już tak poważne. Miejsca oznaczone kolorem czerwonym nie są już tak rozległe, a raczej punktowe.

Za 90 proc. pożarów lasów odpowiada człowiek

Nie oznacza to, że już można zapomnieć o zagrożeniu. Państwowa Straż Pożarna informuje, że w tym roku doszło już do 967 pożarów lasów. Dla porównania, w tym samym okresie, rok temu było ich tylko 273.

„W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. (...) Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych” – tłumaczą strażacy.

I instruują, że za 90 proc. pożarów lasów odpowiada człowiek.

„Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu” – informuje straż.

Miliony złotych na przeciwdziałanie pożarom

Tymczasem Lasy Państwowe otrzymają 93 mln zł (z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) na przeciwdziałanie pożarom. To pieniądze na system wczesnego ostrzegania, prognozowania i szybkiego reagowania na zagrożenia pożarowe w lasach.

„Przedsięwzięcie pozwoli na skuteczniejsze lokalizowanie zagrożeń pożarowych dzięki 77 obiektom, w tym: dostrzegalniom przeciwpożarowym, masztom meteorologicznym, systemom lokalizacji pożarów. Dodatkowo zostanie zakupionych 199 urządzeń wspierających system ochrony przed pożarami. Kolejnym elementem jest utworzenie 151 punktów czerpania wody na wypadek pożarów. Projekt obejmuje ponadto zakup nowoczesnego sprzętu gaśniczego, w tym samochodów patrolowo-gaśniczych” – podaje Fundusz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 19.04.2025 11:04
Jak mokro to już mniej tych pożarów.

KK 19.04.2025 09:31
Popadało na szczęście

diplo 19.04.2025 00:03
Jak mokro to pożarów mniej będzie

pastuszkowie 18.04.2025 19:21
Nawet zimą podpalali.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama