Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:25
Reklama
Reklama
Reklama

Nie opłacałeś abonamentu? Sprawdź, czy umorzą ci dług?

Nie płacą abonamentu RTV z różnych powodów: trudnej sytuacji finansowej, bo uważają, że nie muszą, bo zapominają. I za każdym razem liczą na to, że im się uda. Kiedy zostaną już namierzeni i otrzymują wezwanie do zapłaty, zaczyna się nerwowe szukanie wyjścia z pułapki. I prawo podaje im rękę, ale nie wszystkim.
Nie opłacałeś abonamentu? Sprawdź, czy umorzą ci dług?

Autor: www.pixabay.com

Wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV dostarcza Poczta Polska. Nie może ona jednak umorzyć nam długu czy rozłożyć go na raty. Może to zrobić jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. I to tylko wtedy, kiedy... - …przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe - podkreśla Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, w rozmowie z „Gazetą Pomorską”.

Takie możliwości dają KRRiT przepisy z 2018 roku. Zgodnie z nimi o umorzenia zaległości można się starać, jeśli dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

- 55,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie wieloosobowym, czyli 1670,55 zł brutto w 2022 roku;
- 74 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto w gospodarstwie jednoosobowym, czyli 2227,40 zł brutto w 2022 roku;- niedopełnienie formalności na poczcie przez osoby, co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub osoby o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jak to zrobić?

Wniosek do KRRiT powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres abonenta dłużnika, indywidualny numer identyfikacyjny, precyzyjnie określone żądanie (czy jest to prośba o umorzenie zaległości, rozłożenie na raty czy też umorzenie odsetek za zwłokę), okres i kwotę zaległości, uzasadnienie. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:

- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach lub kserokopię PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci),

- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa),

- szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).

Wniosek można złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest kwalifikowany podpis cyfrowy lub profil zaufany) lub pocztą na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Mediów Publicznych - Wydział Abonamentu RTV, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Kto nie musi opłacać abonamentu RTV w 2022 roku? 

Oto lista uprawnionych:

- bezrobotni,

- osoby z pierwszą grupą inwalidzką,

- inwalidzi wojenni i wojskowi,

- osoby całkowicie niezdolne do pracy,

- osoby, które skończyły 75 lat,

- głusi,

- niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,

- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury,

- osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku,

- osoby spełniające kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych,

- osoby represjonowane oraz członkowie rodzin po śmierci represjonowanych,

- członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama