Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 18:01
Reklama

17-latek dostaje prawo jazdy. Nowe przepisy

17-latek będzie mógł prowadzić samochód – wynika z nowelizacji przepisów przedstawionych przez Ministerstwo Infrastruktury.
17-latek dostaje prawo jazdy. Nowe przepisy
17-latek będzie miał okres próbny.

Autor: Canva

Dyskusja na ten temat właśnie nabrała realnych kształtów. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt zmian w prawie dotyczącym kierowców. Według zapisów znowelizowanej ustawy – w Polsce zostanie obniżona granica wieku, od którego można prowadzić pojazdy. Obecnie jest to 18 lat, ma być – 17.

Okres próbny: zero alkoholu podczas każdej kontroli

Młodzi kierowcy mają być pod szczególnym nadzorem. Okres próbny dla 18-latków ma wynosić dwa lata, a dla 17-latków trzy lata.

Dodatkowo ci młodsi przez pierwsze pół roku mają prowadzić auta wyłącznie w obecności starszej osoby, która ma co najmniej 25 lat i posiada prawo jazdy od pięciu lat.

To nie koniec, bo w okresie próbnym młody kierowca nie może zostać złapany z nawet najmniejszą ilością alkoholu w organizmie. Podczas kontroli alkomat zawsze ma wskazywać 0.

Nie jest to ostatnie ograniczenie, bo nastolatek nie będzie mógł jeździć za szybko. Nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i maksymalnie 100 km/h na dwujezdniowych drogach ekspresowych.

I jeszcze jedno – młodzi nie mogą zostać taksówkarzami ani jeździć na aplikacje.

Plus szkolenie. Nauka bezpiecznej jazdy

To jeszcze nie wszystko. Zgodnie z nowymi przepisami konieczne będzie szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt. To specjalne obiekty, gdzie kierowcy mogą trenować wychodzenie z poślizgu i inne niebezpieczne sytuacje na drodze jak wtargniecie na jezdnię zwierzęcia.

„W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym po upływie 4 miesięcy od dnia rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed upływem 12 miesięcy do dnia jego zakończenia. Po odbyciu szkolenia kierowca będzie zobowiązany przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem okresu próbnego” – wskazuje projekt nowelizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uważam 26.01.2025 15:40
TAk powinno być.

pik 26.01.2025 15:08
Dlaczego traktuje się ich inaczej ? To niesprawiedliwe.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama