Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 03:03
Reklama

Nowa inwestycja w Elektrociepłowni Pomorzany

Elektrociepłownia Pomorzany kontynuuje swoją transformację, przechodząc z węgla na gaz. To ważny krok w kierunku dekarbonizacji i poprawy efektywności energetycznej regionu Pomorza Zachodniego.
EC Pomorzany

Źródło: EC Pomorzany

Projekt budowy nowoczesnej jednostki gazowej w miejscowości Szczecin jest w pełni inwestycją w przyszłość, a także kluczowym działaniem mającym na celu zapewnienie stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom po zakończeniu procesu dekarbonizacji planowanym na rok 2030.

Obecnie Elektrociepłownia Pomorzany działa głównie dzięki dwóm kotłom węglowym o łącznej mocy elektrycznej 134 MWe i mocy cieplnej 180 MWt. Jednak zgodnie z założeniami planu transformacji energetycznej zakładu, te kotły stopniowo będą wycofywane, aż do ich całkowitego wyłączenia w roku 2030.

PGE Energia Ciepła, odpowiedzialna za rozwój elektrociepłowni, odniosła sukces w aukcji na premię kogeneracyjną, co umożliwiło szybsze przyspieszenie całego przedsięwzięcia. W ramach projektu Elektrociepłownia Pomorzany zostanie wyposażona w nowoczesne silniki gazowe, które pozwolą nie tylko efektywniej zarządzać produkcją, ale także ograniczyć emisje CO2 do atmosfery.

Obecnie budowa nowych jednostek kogeneracyjnych o mocy cieplnej około 23 MWt oraz mocy elektrycznej około 24 MWe jest w fazie przygotowań do realizacji. Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu oraz wygranej aukcji na premię kogeneracyjną, projekt ma obiecujące perspektywy na sukces.

Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie, podkreślił, że nowa jednostka kogeneracyjna w Elektrociepłowni Pomorzany jest kluczowym projektem, który stanowi pierwszy etap działań spółki mających na celu zapewnienia stabilnych dostaw ciepła dla mieszkańców po roku 2030, po zakończeniu procesu dekarbonizacji.

*

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

 PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w Szczecinie. Wytwarzane w oddziale ciepło pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji. W skład oddziału wchodzą  zlokalizowane w Szczecinie Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany oraz system ciepłowniczy w Gryfinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ciekawe 15.01.2025 08:57
Ile to będzie kosztować?

raczej 15.01.2025 00:39
Idzie nowe.

acco 14.01.2025 18:48
Baltic Pipe musi być bezpieczne.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama