Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 16:06
Reklama

Cyberprzestępcy uaktywniają się podczas Black Friday 2024. Fałszywe sklepy i okazje

Uwaga na fałszywe sklepy w sieci. Wyłudzają numery kart – ostrzegają eksperci. W gorączce zakupów wielu z nas zapomina o swoim bezpieczeństwie.
Procederowi sprzyja kupowanie przez internet.

Autor: Canva

To sposób na utratę wszystkich oszczędności – podkreślają eksperci zaprawieni w bojach z cyberprzestępcami. O rozwagę i ostrożność apelują także policjanci.

Grubo ponad połowa z nas zaszaleje w Black Friday

I przypominają: „Zbliża się czas świątecznych zakupów. Wiele osób zdecyduje się na zakupy na popularnych serwisach sprzedażowych, chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszuści jednak nie próżnują i wymyślają różne metody oszustw, aby wyłudzić jak największą sumę pieniędzy” – podkreślają.

I dodają: „Przez nieuwagę oraz chęć kupna lub szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić sporo gotówki”. 

A że jest na kogo polować, potwierdza raport UCE Research. Wynika z niego, że zakupy w trakcie najbliższego Black Friday planuje zrobić 64,2 proc. ankietowanych. 

16,9 proc. jeszcze nie wie, czy to zrobi.

Decyzję na „nie” podjęło  18,9 proc. respondentów.

Osoby, które zamierzają zrobić zakupy, mają 18-34 lata.

Fałszywe sklepy internetowe

Polscy eksperci wykryli aż 10 tys. fałszywych sklepów internetowych – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Oferowały głównie obuwie i odzież sportową.

Są prowadzone przez siatkę cyberprzestępców, którzy prawdopodobnie działają z Chin. Połowa znalezionych witryn była skierowana do europejskich użytkowników, w tym Polaków.

– Działalność na sześciu kontynentach, skanowanie, aktualizowanie i nadzorowanie ofert prawie 800 marek pokazuje, że to musi być dobrze zorganizowana grupa osób, które zajmują się cyberoszustwami na pełen etat – mówi cytowany przed dziennikl.pl Konrad Latkowski z zajmującego się cyberbezpieczeństwem projektu RIFFSEC.

Jak uniknąć oszustwa? Policja podpowiada

• Rozliczaj się tylko przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. 

• Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory. Zobacz instrukcje płatności z portalami sprzedażowymi.

• Pamiętaj, żeby zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś przekierowuje rozmowę poza platformą sprzedażową (np. na adres e-mail lub komunikator) lub nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania.

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. 

• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

• Pamiętaj! Weryfikuj, kto i co do ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. 

• W usłudze przesyłki nie ma prośby o dane Twojej karty bankowej (np. jej numer czy kod CVC/CVV) ani o dane logowania do bankowości internetowej!

Co robić, gdy już zostaniemy oszukani? 

• Skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od razu zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w GooglePay i ApplePay. 

• Poinformuj policję.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

oczywiście 21.11.2024 11:50
A naiwnych nie brakuje.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama