Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:26
Reklama
Reklama
Reklama

Alkotubki mylą dzieci i młodzież. Krytyka promocji alkoholu

Kolorowe opakowanie, które przypomina przekąski dla dzieci. Tak w sklepach jest sprzedawany alkohol.
Alkotubki mylą dzieci i młodzież. Krytyka promocji alkoholu
Marszałek Szymon Hołownia już zapowiada legislacyjne zmiany.

Autor: screen X/Szymon Hołownia X

Pojawiły się w sklepach i od razu wzbudziły sensację. Choć może to złe słowo. Właściwszym byłoby oburzenie. Alkohol w kolorowych tubkach, w jakich sprzedawane są owocowe musy dla dzieci, zaskoczył Polaków. 

Z każdej niemal strony płyną słowa oburzenia, że producent postawił na takie właśnie opakowanie – kolorowe, zachęcające z nazwą „monkey”, co można odczytywać jako nawiązanie do „małpki”, czyli małej butelki wódki.

Na domiar złego alkotubki, jak wynika ze zdjęć w sieci, są prezentowane w tekturowych stoiskach popularnego producenta soków i napojów.

Internautka: Mam wrażenie, że dobro dzieci wciąż jest sloganem, na którym się zarabia

„Z jednej strony komercja tworzy takie g****, a z drugiej strony ministrowie i ministry tworzą programy profilaktyczne i rehabilitacyjne, dają kasę dla różnych podmiotów, do tego mamy politykę Ochrony Dzieci. Formalnie się zgadza, ale cóż za absurd. Nadal nie zapobiegamy przyczynom, tylko leczymy skutki!!! Mam wrażenie, że dobro dzieci wciąż jest sloganem, na którym się zarabia” – to jeden z komentarzy internautki.

Zgodnie z przepisami producent nie popełnia żadnego błędu: alkohol może być sprzedawany w „naczyniach zamkniętych, z oznaczeniem nazwy producenta, rodzaju i ilości napoju oraz jego mocy. Nie ma skazania, czy ma to być butelka, puszka, czy może być tubka.

Marszałek Sejmu atakuje taki marketing

Sprawa stała się tak głośna, że zareagował marszałek Sejmu. Dał do zrozumienia, że może dojść do fatalnej pomyłki, jeżeli rodzic lub dziecko, przyzwyczajeni do charakterystycznych opakowań, weźmie ze sklepowej półki nie owocowy mus, ale wódkę.

„Tu celem jest dziecko. Zaciekawione i zachęcone tym, że trucizna zapakowana jest jak lekarstwo, ma przekroczyć symboliczną granicę, kupić „musik” do szkoły, może sprzedawca nie zauważy wśród innych podobnych opakowań, może kupi kolega z dowodem i zupełnie niesymbolicznie zacząć pić. Taka to „zabawa konwencjami” i „odwaga do eksperymentowania”. Na życiu naszych dzieci” – napisał w sieci Hołownia.

Metodę sprzedaży określił jako zło, a producentowi powinno być wstyd 

„Skoro chcecie już rozpijać nasze dzieci, zacznijcie im jeszcze sprzedawać broń, w ramach przeniesienia dziecięcej rywalizacji na nowy poziom realności, czy jaki tam inny bullshit Wasz marketing wymyśli. Mam szczerą nadzieję, że karma do Was wróci i Wasza chciwość ukarze się sama. Że zaprotestują odpowiedzialni producenci dziecięcych przekąsek” – dodał.

Alkohol przez internet. Proszę bardzo, ale tylko dla dorosłych

Tymczasem Allegro, popularna platforma sprzedażowa, wprowadza sprzedaż alkoholu przez internet. Uruchomi ją 21 października. 

Generalnie w Polsce nie można takich produktów sprzedawać w sieci, ale Allegro podpiera się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2022 r. Uznał on, że sklep stacjonarny sprzedający towary online nie traci prawa do sprzedaży alkoholu.

„Tylko osoby pełnoletnie będą miały dostęp do oferty i możliwość zakupu” – podała firma w komunikacie. Młodszym użytkownikom oferty alkoholu mają się nawet nie wyświetlać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
szymek 02.10.2024 15:58
A gdzie??? w jakich sklepach idzie je kupić??? Bo nic nie pisza na ten temat? to temat z Afryki w krajach 3go świata się to sprzedaje a w europie nie ma? bo przypomina opakowanie jakiś mus dla dzieci? A wódka przypomina wodę i jakoś nikt się nie myli.

śwagier 01.10.2024 18:20
Mus to mus , powiedział szwagier do szwagra...., a czy przy tym grali w karty czy rozmieniali 500 ml na drobne to już inna historia ;)

temperówka 01.10.2024 18:08
Ludzie! Opakowanie nie ma znaczenia,zrobcie cos z alkocholem na stacjach benzynowy, wciaz slyszy sie jak to polscy kierowcy jezdza pod wplywem alkoholu i zabijaja na drogach, jesli tankuja oktany na stacji i maja dostep w tym samym miejscu do alkoholu to czemu sie dziwic ze smierc zabiera zycie. Saszetka czy butelka zawiera to samo

cepis 01.10.2024 18:06
Ja widzę po prostu nachalny marketing alkoholowy, co jest naganne samo w sobie, to nie widzę problemu z samym opakowaniem - napoje alkoholowe są sprzedawane w różnych opakowaniach i w każdym mogą być pomylone z alkoholem, puszki, butelki, nawet plastikowe, sprzedawca musi wiedzieć co sprzedaje i komu, tyle

kokosz 01.10.2024 14:24
Ale jak to przeszło?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama