Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:14
Reklama
Reklama

Wstrzymajmy się jeszcze z kupnem podręczników do szkoły. Oto dlaczego

Nie każdy podręcznik szkolny używany do tej pory przyda się w roku szkolnym 2024/2025. Lepiej uważać, co się kupuje dziecku. Żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto.
Wstrzymajmy się jeszcze z kupnem podręczników do szkoły. Oto dlaczego
Jeden podręcznik na kilkoro uczniów?

Autor: gov.pl

Ruch w interesie już się zaczął. Jedni sprzedają, drudzy kupują. Chodzi o podręczniki szkolne. Co przezorniejsi już wyruszyli na łowy, żeby upolować jak najlepsze cenowo okazje. 

Można taniej, ale trzeba poszukać

– Rok temu poczekałem na koniec sierpnia i zastałem w księgarniach i antykwariatach kolejki. To były wręcz tłumy. Rodzice z dziećmi i listami potrzebnych książek – wspomina pan Sebastian, ojciec uczennicy (od września) II klasy LO. -

I dodaje: – Ceny były wysokie. Kupiłem część podręczników nowych, a część używanych. Wydałem nieco ponad 1000 złotych. Mogłoby wyjść taniej, gdybym pochodził po antykwariatach lub poszukał ofert w internecie. Dlatego postanowiłem, że w tym roku zaczniemy z córką zakupy wcześniej. Będziemy mieli więcej czasu na szukanie tańszych ofert.

Zła metoda

Mężczyzna uznał, że skoro córka wie, jakie od września będzie miała przedmioty i którzy nauczyciele będą ich uczyć, to może kupić książki od osób, które mają II klasę za sobą i idą od września do klasy III. Pan Sebastian poprosił nastolatkę, aby wyszukała kogoś z jej szkoły, kto sprzedaje cały pakiet podręczników i negocjowała cenę.

– I udało się znaleźć kilka takich ofert – dodaje mężczyzna. Już miał dobijać targu, ale w ostatniej chwili postanowił jednak poczekać.

Najpierw poszedł z córką sprzedać w antykwariacie podręczniki do klasy I. 

– I tam mnie oświeciło, że nie mam się co śpieszyć. W skupie sprzedawca nie chciał przyjąć trzech książek. Zastrzegł, że może uda się je odkupić pod koniec wakacji. Ale trzeba poczekać – opowiada mężczyzna. 

Chodzi o to, że wiele wydawnictw co jakiś czas wypuszcza zaktualizowane podręczniki i właśnie te najnowsze wersje wybierają nauczyciele. Co oznacza, że np. książka do historii (mimo że to ci sami autorzy, taka sama okładka i to samo wydawnictwo), używana w szkole przez kilka ostatnich lat, teraz jest zastępowana nowszą wersją.

– Sprzedawca uczulił mnie, że część podręczników nie otrzyma nowych wydań, ale kilka wydawnictw ogłosiło już, że wypuszczą na rynek zaktualizowane wersje. Dlatego lepiej poczekać na decyzję nauczycieli, które z nich wybiorą – mówi pan Sebastian.

300 złotych na dziecko

Przypomnijmy, że cały czasy można składać wnioski do ZUS o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start. To 300 złotych na dziecko uczące się w szkole do 20 roku życia lub do 24 w przypadku osób z niepełnosprawnością.

Wnioski można składać do końca listopada, ale tylko dopełnienie formalności do końca sierpnia gwarantuje, że pieniądze na koncie będą we wrześniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

smutne 29.07.2024 23:04
Atak nożownika w Anglii.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama