Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:28
Reklama dotacje rpo

Szukasz WC, a tu zamknięte. Opłat za korzystanie z toalet na dworcach PKP jest w porządku?

Wakacje to czas, gdy toalety publiczne są bardziej potrzebne. A z tym jest problem. Za załatwienie potrzeb fizjologicznych coraz częściej trzeba płacić. Gdy z toalety zechce skorzystać cała rodzina, robi się z tego poważny problem.
Szukasz WC, a tu zamknięte. Opłat za korzystanie z toalet na dworcach PKP jest w porządku?
Toalety na dworcu PKP trzeba szukać i kosztuje ona nie mało.

Autor: szczecinskiportal

W Polsce dostępność toalet publicznych to prawdziwy problem. Statystycznie jedna toaleta przypada na 12 tys. mieszkańców. Dodatkowym problemem jest to, że – jeśli już są – to trudno je znaleźć. 

Toaleta zamknięta na kłódkę

W wakacje znacznie częściej korzysta się z toalet publicznych. Znajdują się one najczęściej w centrach miast, w pobliżu atrakcji turystycznych, plaż czy parków. Dostępne są również na stacjach benzynowych i w restauracjach. 

Bywa tak, że toaleta jest zamykana na kłódkę, a klucz można wypożyczyć tylko przy zamówieniu napoju lub zapłaceniu kilku złotych. 

W jednej z restauracji w Gdańsku przy Długim Targu za skorzystanie z toalety trzeba zapłacić aż 10 zł, natomiast w KFC przy drodze S3 dostęp do toalety klient uzyskuje dopiero po zeskanowaniu kodu z paragonu.

Opłata za toaletę to haracz?

Fundacja Dobre Państwo złożyła petycję do Sejmu, w której domaga się zniesienia opłat za korzystanie z toalet na dworcach PKP. Opłaty określa mianem „haraczu” i formą żerowania na ludzkich potrzebach fizjologicznych oraz wstydem dla władz. I proponuje wprowadzenie bezpłatnych toalet.

Jednak, jak zauważył m.in. ekspert ds. transportu publicznego Piotr Rachwalski, utrzymanie toalet kosztuje i ktoś musi za to zapłacić.

Gdzie jest tron?

Niestety w mniejszych miejscowościach turystycznych, nawet jeśli toalety publiczne są dostępne, wciąż występują problemy z zaśmiecaniem lasów przez turystów. Nadleśnictwa starają się edukować wczasowiczów na temat tego, jak prawidłowo załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w lesie, żeby nie zanieczyszczać przyrody. 

Z pomocą przychodzą również nowoczesne technologie. Aplikacja „Gdzie jest Tron” (dostępna tutaj https://gdziejesttron.pl/) umożliwia zlokalizowanie najbliższej toalety. 

Użytkownicy aplikacji mogą oceniać toalety oraz zgłaszać nowe lokalizacje. To znacznie ułatwia znalezienie najbliższego miejsca do załatwienia swoich potrzeb.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pasażer 17.08.2024 16:18
W Polsce jest coraz więcej świrowni - jeżdżę codziennie pociągami - na peronach niby nie można pić i palić ale śmiecie robią co chcą - nie widać ochrony , policji.

toaleciarz 16.08.2024 01:02
A skąd brać kasę na sprzątanie?

muszę często za potrzebą 15.08.2024 13:24
Haracz to dobre określenie. Ja na dworcu wsiadam do stojącego pociągu i tam idę za potrzebą

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama