Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 21:34
Reklama
Reklama

Jak niektóre leki szkodzą zębom

Przyjmowanie niektórych leków bardzo niekorzystnie wpływa na stan uzębienia. Lepiej wiedzieć, co szkodzi.
U pacjentów może pogorszyć się estetyczny stan uzębienia po spożyciu pewnych leków.

Autor: Canva

Pojawiają się ciemne plamy, przebarwienia i często zęby żółkną. Często różne zabiegi nie pomagają, a jeśli to na krótko. Wtedy człowiek zastanawia się, czemu wygląd jego uzębienia się pogarsza. I może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to przez leki.

Leki a zęby

Lekarze pewne podejrzenia mieli już od dawna. Ponad 10 lat temu prowadzono badania na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym, którym partnerowało i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. I wyszło na jaw, że niektóre leki mogą wpływać na stan uzębienia.

- Chociaż nie wykazano bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na astmę a zmianą stanu uzębienia przypuszcza się, że na zęby negatywnie mogą wpływać leki przyjmowane za pomocą inhalatorów – donosiły wówczas branżowe media, a badania wykazywały, że laktoza będąca składnikami lekarstw może sprzyjać próchnicy.

Szkodliwe są także niektóre antybiotyki przyjmowane przez dłuższy czas.

Wiemy już więcej

Okazuje się, że są leki, które po prostu szkodą na zęby. Infodent24.pl uczula teraz, że w pacjentów może pogorszyć się estetyczny stan uzębienia. - Przebarwienia szkliwa mogą powodować niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, ale też żelazo, a nawet chlorheksydyna wchodząca w skład różnego typu preparatów do higieny jamy ustnej – wylicza.

Chodzi np. o chlorheksydynę – to antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej przepisywany na choroby dziąseł i infekcje jamy ustnej. - Środek ten choć jest skuteczny w zwalczaniu bakterii, może z czasem powodować niezamierzony efekt uboczny w postaci brązowawego przebarwienia szkliwa – czytamy.

Na liście są także antybiotyki tetracyklinowe. Zwalczają infekcje bakteryjnye, ale mogą również powodować „trwałe przebarwienie zębów”. Portal ostrzega, że matki karmiące, kobiety w ciąży i dzieci (szczególnie do 8 r. ż.) powinny unikać tych antybiotyków, ze względu na trwający proces rozwoju zębów dziecka.

Mowa także o lekach przeciwhistaminowych. One powodują, zmniejszony przepływ śliny, a to stwarza warunki idealne do rozwoju bakterii. - Leki przeciwhistaminowe, takie jak benadryl, hydroksyzyna i prometazyna, należą do wielu leków powodujących kserostomię. Co więcej kserostomia to poważny czynnik ryzyka próchnicy, więc dentyści powinni rozważyć częstsze wizyty pacjentów zażywających te leki,  ze względu na potencjalne zwiększenie zachorowalności na próchnicę – dodają specjaliści.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pacjent 04.08.2024 12:24
Trzeba czytać ulotki.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama