Zmiany w obsłudze programu
Od dziś (wtorek 1 lutego) został uruchomiony nabór wniosków do programu Rodzina 500 plus na okres rozliczeniowy 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Kryteria jego przyznawania są takie same, ale w tym roku obsługę przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas - przypomnijmy - robiły to gminy. Nowością jest również to, że dokumenty można składać tylko przez internet.
Oznacza to, że nie załatwimy już sprawy podczas wizyty w urzędzie. Należy pamiętać także o tym, że obecnie pieniądze są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazane przez wnioskodawcę konto (w poprzednich latach dostępna była opcja przekazu pocztowego).
Jak złożyć wniosek?
O 500 plus można się ubiegać - powtórzmy - jedynie przez internet. W tym celu zostały uruchomione trzy kanały, za pośrednictwem których można wypełnić formularz i kilkoma kliknięciami myszki załatwić formalność na dowolnym urządzeniu mobilnym:
1. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (panel „Świadczeniobiorca”, zakładka „Rodzina 500+” w lewym menu).
2. Rządowy portal Emp@tia (moduł „eWnioski”).
3. Bankowość elektroniczna.
Wniosek zostanie rozpatrzony maksymalnie w terminie trzech miesięcy. Nie jest wymagana decyzja administracyjna w przypadku pozytywnego wyniku.
Przejmowanie obowiązków od gmin ZUS będzie wdrażał stopniowo. Oznacza to, że decyzje wydane w ubiegłym okresie do końca jego trwania mogą być obsługiwane przez gminy.
Uwaga!
Rodzice dzieci, które przyjdą na świat do końca maja, mogą złożyć dwa wnioski: o wypłatę świadczeń w aktualnym okresie rozliczeniowym oraz tym, który rozpocznie się 1 czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze