Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 22:52
Reklama
Reklama

Ile musisz poczekać, by znowu wsiąść za kółko po piciu

Piłeś? Nie jedź! Jak długo trzeba odczekać po wypiciu alkoholu, zanim wsiądzie się za kierownicę? Sprawdź.

Autor: Canva

Alkohol jest absorbowany przez organizm niemal natychmiast po wypiciu. W związku z tym nawet jego niewielkie ilości, jak 2,5-półlitrowe piwa, mogą spowodować, że alkomat wykaże  co najmniej jeden promil. 

Jak długo alkohol pozostaje w organizmie?

Zwykle organizm potrzebuje – podają motofakty.pl – około 2-3 godzin, żeby zmetabolizować 20 g czystego alkoholu, co odpowiada przykładowo 60 ml wódki czy 200 ml wina albo 500 ml piwa. Jednak to tylko czysto teoretyczne wyliczenie. W praktyce o tempie decydują wiek, płeć, waga, ilość wypitego alkoholu i tempo, w jakim to robiliśmy, oraz stan zdrowia. 

Mimo że pierwsze pomiary można przeprowadzić już po 15-30 minutach od spożycia, najwyższe stężenie alkoholu we krwi występuje zwykle między 1 a 1,5 godziny po jego wypiciu. Nawet dzień po hucznej, zakrapianej imprezie nie można mieć pełnej pewności co do swojej trzeźwości. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i innych warto odczekać dłużej.

To grozi za jazdę po pijanemu

Prawo w Polsce rozróżnia dwa stany: 

- stan po użyciu alkoholu, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, 

- stan nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila. 

Za jazdę po pijanemu grożą: 

  • utrata prawa jazdy, 
  • punkty karne (15 punktów),
  • wysoka kara finansowa (nawet kilkadziesiąt tysięcy na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  • kilkuletnia kara pozbawienia wolności.

Pójdź na policję i sprawdź, czy jesteś pijany 

Nie ma uniwersalnej metody na określenie, kiedy dokładnie po wypiciu alkoholu można bezpiecznie prowadzić. Choć dostępne są różne kalkulatory promili i alkomaty online, to i tak jedynym pewnym sposobem jest użycie alkomatu. 

Przed przeprowadzeniem pomiaru należy odczekać przynajmniej kwadrans od wypicia ostatniego kieliszka, żeby wynik był wiarygodny. 

Polskie komendy dysponują tzw. promilerami. Żeby zyskać pewność, że możemy bez przeszkód wsiąść za kółko, wystarczy więc pójść na policję i zbadać swój stan trzeźwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tzreźwy 11.05.2024 23:40
A po co w ogóle pić?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama