Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 22:55
Reklama
Reklama

Rząd musi zmienić przepisy, które wprowadził PiS. Okazało się bublem prawnym

Nie ma chętnych do stawiania małych domów bez pozwolenia na budowę. Dodatkowo przepisy są dziurawe. Dlatego rząd zmieni prawo stworzone przez PiS i którym się wtedy chwalił.

Autor: iStock

To miały być przepisy, które pomogą Polakom zdobyć własny kąt. Ale tak jak program Mieszkanie Plus, ten także nie wyszedł. 

Powstały nawet darmowe projekty

Dzięki tej zmianie w prawie budowalnym dom do 70 mkw. można postawić bez zbędnych formalności, bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko zatrudnić kierownika robót.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego rozstrzygnął nawet konkurs na bezpłatne projekty takich domów. 

„Projekty te zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora. Pierwsze 22 projekty już dziś udostępniamy do pobrania i wykorzystania na własne cele mieszkaniowe bezpłatnie” – zachęcała w czerwcu 2022 r. Dorota Cabańska, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego.

Przepisy takie, że nikt nic nie wiedział

To miała być rewolucja, ale jakoś nie wyszła. W pierwszym roku funkcjonowania przepisów (od stycznia 2022) skorzystało z nich ok. 1200 osób. Ale nie to jest powodem, że program zostanie wykasowany. Chodzi o to, że przepisy były po prostu źle przygotowane.

– Nie ma w nim przepisów, które regulowałyby sytuacje, co ma robić urząd, jeśli stwierdzi niekompletność dokumentów, które są niezbędne do zgłoszenia budowy domu do 70 mkw. Nie wiadomo także, co powinien w takim wypadku zrobić: czy zwrócić dokumenty inwestorowi, czy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Przepisy wyłączają także możliwość merytorycznej weryfikacji zgłoszeń lub wezwania do ich uzupełnienia – komentuje w money.pl Piotr Jarzyński z kancelarii prawnej Jarzyński & Wspólnicy.

Mnożyły się samowole budowlane

Dziurawe przepisy powodowały, że mnożyły się samowole budowlane. Dlatego jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony projekt zmian w prawie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, żeby uproszczona procedura budowy domów nie miała zastosowania, jeśli dokumentacja nie będzie kompletna.

Trzeba też będzie wykazać, że budowa jest prowadzona „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora”. Dodatkowo inwestycja musi być zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak nie będzie, to dom trzeba będzie stawiać, uzyskując decyzję o warunkach zabudowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

heh 28.03.2024 13:45
Musi to na Rusi.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama