Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:51
Reklama

Dzisiaj każdy musi być skazany na sukces. Ona pokazała, że można inaczej

Czy aby nie jest tak, że dziś próbując zmienić świat na lepsze, to najczęściej zapominamy o tym, że pierwszym krokiem jaki należy wykonać, to zacząć zmiany od samego siebie?
Jest patronką: karmiących matek, kobiet cierpiących na choroby piersi, zawodów związanych z ogniem: ludwisarzy, złotników i kominiarzy.

Autor: wikipedia

Źródło: wikipedia

Święta Agata jest jedną z czterech Wielkich Dziewic-Męczennic Kościoła Rzymskiego, których wspomnienia przypadają w kolejnych miesiącach zimy. Jej relikwie znajdują się w katedrze w Katanii (Włochy), a patronuje karmiącym matkom, kobietom cierpiącym na choroby piersi oraz zawodom związanym z ogniem.

Agata urodziła się na Sycylii, w rodzinie należącej do miejscowej arystokracji. Jej rodzice przekazali jej zarówno znaczny majątek, jak i głęboką wiarę w Boga. Po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w czystości. Namiestnik Sycylii, Kwincjan, zwrócił na nią uwagę ze względu na jej niezwykłą urodę i zaczął ubiegać się o jej rękę. Agata jednak odrzuciła jego zaloty, co doprowadziło go do gniewu i chęci zemsty.

Okazją do spełnienia swojego zamiaru stało się jedno z najkrwawszych prześladowań chrześcijan, które wybuchło w roku 250 po Chrystusie. Kwincjan, mający wykonywać dekrety cesarza, nakazał aresztować Agatę, przekonany, że nie wyrzeknie się wiary i będzie mógł się na niej zemścić. Męczennica została poddana strasznym torturom, takim jak bicie, przypalanie pochodniami czy włóczęga po ostrych skorupach. Ostatecznie skazano ją na śmierć na rozżarzonych węglach.

W kazaniu, św. Metody z Sycylii nazywa Agatę męczennicą dawną i współczesną. Podkreśla, że odnosi ona triumf dzięki Bożym cudom, które ją codziennie otaczają. Imię Agaty, oznaczające "dobra", samo w sobie zachęca ludzi, by uciekali się do niej. Jej przykład poucza, by wszyscy wraz z nią podążali ku prawdziwemu Dobru, którym jest Bóg.

Imiona czterech Wielkich Dziewic-Męczennic – Agaty, Łucji, Agnieszki i Cecylii – mają przypominać chrześcijanom o wartościach takich jak dobro, czystość i niewinność, które często są zagrożone. Kwincjanowi nie wystarczyło skazanie Agaty na tortury i śmierć, chciał ją również zhańbić i upokorzyć. Zamknął ją więc w domu publicznym, ale nikt nie odważył się jej dotknąć, dlatego Kwincjan rozkazał zerwać z niej szaty i odciąć jej piersi. Rok po jej śmierci wybuchł wulkan Etna, a mieszkańcy wyszli naprzeciw płynącej rozżarzonej lawie z ciałem Agaty owiniętym w całun. Potok lawy zatrzymał się wtedy u bram miasta.

Dlaczego warto dziś wspominać św. Agatę? Może dlatego, że dla Chrystusa była w stanie się poświęcić. Może dlatego, że samo słowo poświęcenie jest dzisiaj "niemodne" i kto by miał za nim gonić? Przecież dzisiaj każdy musi być skazany na sukces, piękny dom, dobrze płatna praca, wspaniałe wakacje w ciepłych krajach - w takim życiu wydaje się, że nie ma miejsca na "poświęcenie". Ponadto św. Agata stanęła w obronie czegoś, co dzisiaj też wydaje się wyszło "z mody", a prawda jest taka, że powinniśmy wstydzić się tego, co nieprzyzwoite.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

skazaniec 06.02.2024 09:16
Sami siebie skazujemy.

ZK 05.02.2024 23:44
Skazany?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama