Co roku w kalendarzu jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy:
- 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek),
- 6 stycznia – Trzech Króli (sobota),
- 31 marca – Wielkanoc (niedziela),
- 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocy,
- 1 maja – Święto Pracy (środa),
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja (piątek),
- 19 maja – Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki (niedziela),
- 30 maja – Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek),
- 11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek),
- 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa),
- 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (czwartek).
Jeśli właściwie zaplanujemy swoje urlopy, to w tym roku nie będziemy pracowali kilkadziesiąt dni. Kiedy zatem wziąć sobie wolne, żeby cieszyć się wydłużonymi weekendami?
Wydłużanie weekendów
Pierwszą taką okazję mieliśmy od razu na początku roku – święto Trzech Króli, które wypadło w sobotę. W takiej sytuacji pracodawca musi nam dać dzień wolny w innym terminie.
Kolejna okazja to Wielkanoc, która w tym roku wypada w niedzielę 31 marca i potrwa do poniedziałku 1 kwietnia. Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu – od 2 do 5 kwietnia, to będziemy mogli się cieszyć 9 dniami wolnymi.
Majówka 2024. Święto Pracy wypada w środę 1 maja, a Święto Konstytucji 3 maja – w piątek. Wystarczy jeden dzień urlopu – w czwartek 2 maja – żeby mieć 5 dni laby.
Ale można ją jeszcze bardziej wydłużyć. Jeśli dołożymy do tego kolejne 2 dni naszego urlopu – w poniedziałek 29 kwietnia i we wtorek 30 kwietnia – to w zamian zyskamy aż 9 dni wolnego. Dzięki temu wyjazd gdzieś za granicę znajdzie się w zasięgu naszych czasowych możliwości.
Podobne możliwości daje nam święto Wniebowzięcia, które obchodzimy 15 sierpnia. Wystarczy, że weźmiemy sobie urlopy na 12, 13, 14 i 16 sierpnia, a będziemy mogli się cieszyć 9 dniami urlopu.
Wszystkich Świętych w tym roku wypada w piątek. Jeśli zaplanujemy sobie urlopy 28-31 października, to znowu będziemy mieli 9 dni laby. W takiej sytuacji wyjazdy w rodzinne strony można spokojnie sobie planować.
Święto Niepodległości wypada w poniedziałek 11 listopada. W zamian za 4 dni urlopu – od 12 do 15 listopada – zyskujemy 9 dni wolnych od pracy.
Wreszcie Boże Narodzenie 2024. Wigilia wypada we wtorek 24 grudnia, a święta potrwają do czwartku 26 grudnia. Wystarczą 3 dni urlopu – w poniedziałek 23 grudnia, we wtorek 24 grudnia (w wielu firmach jest to i tak dzień wolny) i w piątek 27 grudnia – a znowu będziemy cieszyli się 9 dniami wolnymi.
Niezła końcówka roku!
Ferie zimowe już za kilka dni
Tymczasem zbliżają się ferie zimowe 2024. Jak co roku odbędą się w 4 turach. Oto terminarz wakacji zimowych:
- 15-28 stycznia 2024: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 22 stycznia-4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 29 stycznia-11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
- 12-25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Po zakończeniu ferii zimowych na kolejne dni wolne od nauki uczniowie będą musieli poczekać do 28 marca. Potrwają do 2 kwietnia. To wtedy będą mogli się cieszyć kilkudniową przerwą świąteczną z okazji Wielkanocy.
Napisz komentarz
Komentarze