Przypominamy, że głosowaliśmy w okręgu nr 41. Obejmuje on miasta Szczecin i Świnoujście, a także powiaty kamieński, gryficki, stargardzki, myśliborski, policki, pyrzycki, łobeski, goleniowski oraz gryfiński.
KO
Koalicja Obywatelska zdobyła sześć na 12 mandatów. W całym kraju KO zdobyła 30, 7 proc. W naszym okręgu jest dużo bardziej popularna. Nasz region jest łaskawy dla tej formacji.
Na listach nie ma zaskoczenia., może poza jednym kandydatem. Pierwsza trójka przeszła bez problemu, czyli Sławomir Nitras, Magdalena Filiks i Arkadiusz Marchewka. Z 20 miejsca startował młody Patryk Jaskólski i osiągnął bardzo dobry wynik. Mandat zdobył też Grzegorz Napieralski, na którego sporo osób głosowało w naszym powiecie. Na Wiejską załapał się jeszcze Artur Łącki.
Można jeszcze dodać, że Magdalena Pieczyńska (poza sejmem) z 3,8 tys. obroniła swoją możliwość startu na burmistrza Gryfina. W samej gm. Gryfino zagłosowały na tę kandydatkę do Sejmu 2123 osoby. Nie jest to oszałamiający wynik. Jednak oceniając tę liczbę przez pryzmat przyszłorocznych wyborów na burmistrza - wydaje się dość dobry.
Mniejszy wynik do Sejmu (1,3 tys. głosów) zdobył w okręgu Robert Panna z Widuchowej (w gm. Widuchowa - 272).
PiS
W naszym okręgu PiS ma tyle samo mandatów, ale jest inny skład. Na Wiejskiej w Warszawie nie zobaczymy już Michała Jacha, który trząsł strukturami PiS w Gryfinie. Odpowiedniej ilości głosów nie zdobył też Leszek Dobrzyński.
Nie zawiodła jedynka czyli Marek Gróbarczyk. Swoje głosy zdobył też Artur Szałabawka.
Ale furorę wśród wyborców zrobił wojewoda Zbigniew Bogucki. Sporo głosów nazbierał też Dariusz Matecki z nieprawdopodobną ilością materiałów wyborczych.
Rafał Mucha (poza parlamentem) późno włączył się w kampanię, ale jego wynik, w okręgu to ok. 4 tys. głosów. Natomiast w samej gm. Gryfino zdobył jako kandydat na posła 1914 głosów, co wydaje się dawać mu stosunkowo dobre szanse startu na burmistrza Gryfina.
Trzecia Droga i Lewica
Konfederacja nie zdobyła u nas mandatu, co było do przewidzenia. Po jednym mandacie zdobyła Trzecia Droga i Nowa Lewica.
Z Lewicy dostał się Dariusz Wieczorek.
To oznacza, że w porównaniu do poprzedniej kadencji Nowa Lewica straciła jeden mandat. Teraz Katarzyna Kotula startowała z Gdańska i się dostała do sejmu.
Natomiast z Trzeciej Drogi przeszedł ludowiec Jarosław Rzepa.
Senatorem została Magdalena Kochan.
Rozkład mandatów
KO - 6
PiS - 4
Trzecia Droga - 1
Lewica - 1
Wyniki są jeszcze nieoficjalne, bo nie podane przez PKW.
A jak prognozowaliśmy przed wyborami? Czytaj tu:
Napisz komentarz
Komentarze