W dniach od 25 do 30 września funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili ogromną operację, która zakończyła się zatrzymaniem aż 17 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania policjantów objęły wiele jednostek policji z całego kraju i angażowały aż 120 policjantów.
Główne zarzuty, jakie postawiono aresztowanym, to pranie pieniędzy, oszustwa internetowe, fałszowanie dokumentacji i wyłudzanie kredytów. Według ustaleń śledczych, grupa przestępcza działała na terenie całego kraju, posługując się różnymi technikami i narzędziami przestępczymi. W trakcie działań policjanci zabezpieczyli mienie przestępców, m.in. 6 samochodów o wartości niemal 1 miliona złotych. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych osób znaleziono także wiele innych dowodów, takich jak dokumenty potwierdzające działalność grupy przestępczej, a także ponad 90 cyfrowych nośników pamięci oraz narkotyki.
Postanowieniem Sądu Rejonowego w Kielcach 5 podejrzanych osób, umieszczono w areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy. Przeciwko pozostałym osobom zastosowano inne środki zapobiegawcze, takie jak dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Policjanci zwrócili uwagę na to, że zatrzymani członkowie grupy przestępczej wykorzystywali przede wszystkim internet do przestępstw, składając fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Do tego celu wykorzystywali bankowość internetową, a także serwisy internetowe udostępniane przez banki, takie jak "obrotomierz".
Sprawa jest cały czas rozwijana, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Prokuratura Okręgowa w Kielcach nadzoruje całe postępowanie.
Napisz komentarz
Komentarze