Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:06
Reklama
Reklama

Browary tracą wpływy. Było ciepło i gorąco, ale pijemy mniej piwa

Jeszcze w 2021 roku byliśmy jednym z europejskich liderów w spożyciu piwa. Dziś tendencja stopniowo się odwraca.
Browary tracą wpływy. Było ciepło i gorąco, ale pijemy mniej piwa
Piwo to także produkty bezalkoholowe.

Autor: Canva

Przeciętny Polak w wieku powyżej 15 lat wypija rocznie aż 136 litrów piwa – wskazywał jakiś czas temu raport Instytutu Jagiellońskiego. Tymczasem po pierwszych ośmiu miesiącach 2023 spadek rynku piwa w Polsce mógł wynieść nawet ok. 7 – 8 proc.

Ceny rosną, popyt spada 

Ceny piwa w Polsce gwałtownie wzrosły, szczególnie od stycznia bieżącego roku. Od 2019 piwo podrożało aż o 40 proc. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy cena piwa wzrosła o 13% – zauważył Bartłomiej Morzycki z Browarów Polskich.

Wyższe koszty produkcji związane z bardzo wysoką, kilkunastoprocentową inflacją stopniowo przenoszono na cenę piwa. W rezultacie doprowadziło to do spadku popytu. 

Lato nie przyniosło poprawy

Branża piwowarska liczyła na odbicie podczas sezonu wakacyjnego, jednak nic z tego nie wyszło. Z reguły wakacje to czas większego niż zwykle spożycia piwa przez Polaków. Złocisty trunek to nieodłączny towarzysz turystycznych wyjazdów bądź grillowania. Jednak w tym roku pogoda – i nie tylko – nie sprzyjała browarnikom.

Oprócz aury niesprzyjającej piciu piwa branżę drenowało pogorszenie kondycji finansowej gospodarstw domowych oraz wyższe ceny w sklepach. Rzadziej chodzimy do klubów i barów, ponieważ i tu trzeba zapłacić więcej niż zwykle.

Piwowarzy w opałach 

Wszystko wskazuje na to, że branża piwowarska wchodzi w trudny okres. Wysoka inflacja, rosnący podatek akcyzowy i konieczność wprowadzenia systemu kaucyjnego, który generuje dodatkowe koszty, na pewno wpłyną na konsumpcję piwa. 

W odpowiedzi na spadające spożycie tradycyjnego piwa producenci coraz mocniej skupiają się na produkcji piwa bezalkoholowego. To wśród klientów cieszy się rosnącą popularnością.

To dobry znak, ponieważ – jak twierdzi Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – alkoholizm w Polsce dotyka nawet ok. 900 tys. osób. Liczba Polaków, którzy jeszcze nie są alkoholikami, ale nadużywają alkoholu, jest nawet ponad dwukrotnie wyższa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jesień 21.09.2023 22:12
Ciepło juz było.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama