W niedzielę 20 sierpnia 2023 roku w Szczecinie doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której 33-letnia kobieta, mając ponad półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu, opiekowała się dwuletnią córką. Policjanci, którzy otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwej matce, natychmiast interweniowali.
Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze znaleźli kobietę w jednym z parków w centrum miasta, w trudnym stanie trzeźwości, przy swoim dziecku. Podczas badania alkomatem wynik wskazał na niebezpiecznie wysoki poziom alkoholu. W obawie o bezpieczeństwo malutkiej dziewczynki, której nie mogła zapewnić żadna osoba z rodziny, policjanci wezwali pracowników miejskiego ośrodka pomocy rodzinie.
Pracownicy ośrodka, w trosce o dobro dziecka, podjęli decyzję o zabraniu dziewczynki do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Przy dalszych czynnościach, przeszukując mieszkanie matki, mundurowi znaleźli również środki odurzające. Teraz o losie 33-latki oraz jej dziecka zadecyduje sąd. We wszystkich przypadkach dotyczących osób nieletnich, taką decyzję wydaje sąd rodzinny i nieletnich.
Sytuacja ta skłania nas do refleksji nad odpowiedzialnością, jaką winniśmy ponosić wobec naszych najmłodszych. Opiekunowie, którzy pod wpływem alkoholu lub narkotyków decydują się na opiekę nad małoletnimi dziećmi, muszą zdawać sobie sprawę z poważnych konsekwencji prawnych.
Narażenie na utratę życia i zdrowia małoletniego podopiecznego może skutkować poważnymi konsekwencjami, a opiekunom grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. W przypadku opiekunów, których działania są powiązane z substancjami odurzającymi, wymiar kary może być jeszcze surowszy.
Ostateczna decyzja w sprawie 33-latki oraz jej dziecka zostanie podjęta przez sąd rodzinny i nieletnich, który uwzględni dobro dziewczynki przy podejmowaniu dalszych działań.
Napisz komentarz
Komentarze