Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 04:23
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie bolało. Tak mogą skoczyć ceny prądu w Polsce

Jeżeli rząd nie utrzyma programu osłonowego, to ceny energii elektrycznej pójdą mocno w górę. Na jaki szok musimy się przygotować.
Będzie bolało. Tak mogą skoczyć ceny prądu w Polsce

Autor: iStock

Na razie otrzymywane rachunki nie sprawiają, że serce zaczyna bić mocniej. To między innymi dzięki zamrożeniu cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Ale nie wszyscy mogą i korzystają z takich rozwiązań.

Otóż rządowy program ma pewne warunki. Tańszy prąd jest tylko do wskazanych limitów zużycia. Rząd niedawno je podniósł i te limity to:

  • 3 tys. kWh dla gospodarstw domowych
  • 3,6 tys. kWh dla rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością
  • 4 tys. kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Cennik za energię w tych limitach jest atrakcyjniejszy, ale gdy zużycie wzrośnie, to już rachunki nie będą tak niskie. Za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę przyjdzie zapłacić 858,54 zł z VAT i akcyzą.

Nie wiadomo, czy program będzie utrzymany w 2024 roku a oznacza to, że jeżeli go nie będzie ceny prądu skoczą do góry. Jak bardzo? Na to pytanie odpowiedzi szukane są od dawna i teraz podejmuje się tego serwis businessinsider.pl.

- Zakładając brak dodatkowych mechanizmów zamrażających ceny prądu, może być to ponad dwa razy więcej w odniesieniu do obecnego limitu, czyli od ok. 20-35 proc. więcej niż cena maksymalna. W praktyce będzie to wzrost na poziomie zatwierdzonym przez prezesa URE w grudniu 2022 r. dla 2023 r. - mówi Łukasz Czekała, prezes firmy Optimal Energy.

Eksperci z banku Santander zwiastują, że bez osłony państwa ceny energii pójdą w górę o ok. 40 procent. Tu trzeba zaznaczyć, że w tym roku stawki (bez osłony) wzrosły o 60 proc. w stosunku do 2022 roku.

-  Rząd w dalszym ciągu nie zajął w tej sprawie stanowiska – zaznacza portal i przywołuje słowa Rafała Gawina, prezesa URE; - Nie wiemy jeszcze, czy zostanie wprowadzone i jak będzie wyglądało mrożenie cen na kolejny, czyli 2024 rok.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hrabia 04.09.2023 11:47
Co za idiota to pisał??za 1kwh 858zł??? Skrajny debil

JERZY. 29.07.2023 19:15
Po dwuletnich rządach PIS w latach 2005- 2007 podczas których zarówno minimalna jak i średnia płaca w Polsce była na poziomie z którego startowała koalicja PO-PSL w ciągu ośmiu lat Tusk wyprowadził kraj z bagna jakie pozostawił po sobie PIS na prostą pomimo wielu przeciwności jakie napotykał po drodze. Przypomnę tylko dwie powodzie o zasięgu ogólnokrajowym, kilka katastrof klimatycznych, oraz światowy kryzys ekonomiczny, że nie wspomnę o katastrofie smoleńskiej które pochłonęły olbrzymie wydatki z budżetu. Pomimo tego siła nabywcza pieniądza w tamtym czasie zarówno średnich płac jak i emerytór przy praktycznie zerowej inflacji była znacząco wyższa niż obecnie i to pomimo znacznego wzrostu płac jak i wypłacanych emerytom trzynastek i czternastek jak i 500+ na dzieci.

nie ma bata 28.07.2023 21:05
Prędzej czy później trzeba będzie pokryć cały rachunek i zaległości.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama