Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 07:29
Reklama
Reklama
Reklama

Trzej Królowie w czwartek 6 stycznia przeszli ulicami Szczecina.

Barwny korowód przeszedł ulicami miasta pod hasłem „Dzień dziś wesoły". Przy słonecznej pogodzie Święto Trzech Króli, było też świetną okazją do rodzinnych spacerów.
Trzej Królowie w czwartek 6 stycznia przeszli ulicami Szczecina.
Święto Trzech Króli to w Kościele katolickim dzień Objawienia Pańskiego. 

 

W Polsce jest to dzień wolny od pracy. 

 

W Kościele prawosławnym natomiast  6 stycznia przypada wigilia Bożego Narodzenia i rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia  

 

Skąd różnica w dacie katolickich i prawosławnych świąt Bożego Narodzenia?

 

Do XVI wieku termin świąt był wspólny dla wszystkich. Ale w wyniku reformy papieża Grzegorza XIII kościół katolicki przyjął kalendarz gregoriański. W prawosławiu nadal stosuje się kalendarz juliański, ten który obowiązywał przed reformą. 

 

Muzeum Historii Polski podaje, że w 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził zmianę w kalendarzu, w wyniku której bezpośrednio po 4 października nastąpił 15 października. W ten sposób weszła w życie reforma kalendarza, który od imienia Ojca Świętego nazywano odtąd gregoriańskim.

Celem wprowadzonych zmian było zgranie roku kalendarzowego z rokiem zwrotnikowym. Obowiązujący od 45 r. p.n.e. kalendarz juliański powodował, że pojawiała się między nimi rozbieżność jednego dnia na 128 lat. 

Kumulujący się wraz z upływem czasu błąd stanowił duży problem przy wyznaczaniu daty Świąt Wielkanocnych. Różnicę usunięto poprzez wykreślenie dziesięciu dni z 1582 roku.

Aby w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji, określono, że przestępne będą - jak dotychczas - lata podzielne przez 4, jednak nie te, które dzielą się przez 100 - z wyjątkiem lat podzielnych przez 400, które przestępne będą. 

Dzięki wprowadzeniu tej zasady pory roku przestały się przesuwać względem dat kalendarzowych. 

Najszybciej reformę kalendarza wprowadziły kraje katolickie, w tym Polska, później protestanckie, np. Wielka Brytania w 1752 r.

 Z tego powodu także Święto Rewolucji Październikowej obchodzono 7 listopada. 

W liturgii prawosławnej nadal obowiązuje kalendarz juliański ten, który obowiązywał przed reformą. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zdziwiony 06.01.2022 21:36
A gdzie zdjęcia z barwnego korowodu? Tylko te dwie "superfotki"? A przecież był też nasz biskup oraz 3 królowie, święta Rodzina itd. I to mają być aktualności??

Mateusz 06.01.2022 20:48
Dokładnie tak, jutro wyrzucam choinkę.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama