Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Ryzykowne zachowania, pośpiech i roztargnienie na drodze nie raz już doprowadziły do tragedii – apeluje i przestrzega policja.
Policjanci nie mieli wątpliwości
Przez jezdnię przechodził 28-latek. Problem w tym, że było to przejście z sygnalizacją, a mężczyzna wszedł na jezdnię przy zapalonym czerwonym świetle. Kierowca nadjeżdżającego samochodu musiał gwałtownie zahamować. Nikomu nic się nie stało, ale młody mężczyzna ma kłopoty. Został ukarany mandatem w wysokości 1100 złotych. Ciechanowska policja uznała, że zachowanie mężczyzny było karygodne i że stworzył on realne zagrożenie w ruchu drogowym.
To nie jedyny ostatnio taki przypadek, kiedy piesi na drodze poczuli się zbyt pewnie. W Jeleniej Górze samochód potrącił nastolatka. Na pasach, ale bez sygnalizacji. Rzecz w tym, że 17-latek wtargnął wprost pod koła pojazdu. Funkcjonariusze uznali, że to nastolatek był winny tego zdarzenia i ukarali go mandatem w wysokości również 1100 zł.
W SUV-ie była kamera, która nagrała moment potrącenia. Policja ukarała pieszego właśnie na podstawie nagrania. Okazuje się, że nastolatek szedł w kapturze i nie rozejrzał się, zanim wszedł na pasy.
Zbyt pewni siebie
Z czego może wynikać taka pewność siebie pieszych? Być może ze zmian przepisów (czerwiec 2022). Zgodnie z nowymi zasadami, kierowca zbliżający się do przejścia ma zachować szczególną ostrożność. Wiele osób mogło uznać, że na tej podstawie piesi mogą się zachowywać, jak chcą.
Przepisy są jednak jasne. Pieszy nie może:
Wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniać kroku lub zatrzymać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Nie może także przebiegać przez jezdnię.
Trzeba również pamiętać, że pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
Tragiczne dane
Policja podaje, że w 2022 r. życie straciło 460 pieszych, a 4367 zostało rannych. Liczba wypadków z pieszymi wzrosła o 7 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.
Z raportu policji wynika też, że sprawcami wypadków są głównie kierowcy. Potrącili 3489 pieszych, zabili 236, a ranili 3373 osoby. Tylko z powodu nieustąpienia pierwszeństwa na pasach doszło do 2229 wypadków, w których śmierć poniosło 129 pieszych, a 2170 odniosło obrażenia.
Napisz komentarz
Komentarze