- Jesteśmy miastem, które w sposób naturalny musi się rozwijać z poszanowanie środowiska nas otaczającego. Lasy, zalew, morze to wszystko powoduje, że nowe inwestycje muszą być przyjazne dla środowiska. Dlatego jesteśmy w trakcie prac zmieniających naszą oczyszczalnie ścieków, chcemy wykorzystywać zieloną energię - mówił Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.
Szczecińska firma R# Polska przedstawiła założenia do selektywnej zbiórki opakowań.
-Misją firmy jest budowanie systemu Smart RVM, wspierającego proces odzysku opakowań po napojach, motywowania do ich zwrotu oraz budowania świadomości proekologicznej społeczeństwa. Produkujemy Recomaty do zbierania, kompaktowania i segregowania butelek po napojach PET, nakrętek oraz puszek aluminiowych - mówiła Małgorzata Masłowska z R3 Polska.
Aleksander Bohdziewicz z Kensington Green Sp. z o.o. w Poznaniu przedstawił możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez zabezpieczenie betonu wydłużając jego trwałość.
Natomiast Michał Turewicz z Flixhome opowiadał o rozwiązań w budownictwie mieszkalnym, którego efektem jest szybsza realizacja inwestycji.
Ciekawą prezentacją była ta pokazująca polskie innowacje w zakresie zielonego transportu na wodach Pomorza Zachodniego.
Marcin Hołub, prezes Mpower w Szczecinie, przedstawił rozwiązania umożliwiające udostępnienie terenów wodnych do żeglugi dziś nie dostępnych ze względu na emisję hałasu i spalin. Jednostki zasilane wodorem są sposobem na rozwiązanie takich problemów. W Wałczu w maju odbędzie się prezentacja ich możliwości na jeziorach w tym malowniczym obszarze Pomorza Zachodniego.
O digitalizacja usług mówiła w kontekście koncepcji "green cities" mówiła Malwina Jankowska z So fine.
Spotkanie było dobrym momentem na przedstawienie produktów finansowych wspierających transformację energetyczną. “Ekopożyczka” w ramach usług Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Szczecinie to najtańsza obecnie oferta na rynku wspierająca przedsiębiorstwa. ZARR wspólnie z miastem Międzyzdroje otworzył ostatnio punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców. To dowód na to, że przedsiębiorczość jest ważna dla samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Oświetlenie uliczne i budynków publicznych jako element wdrażania transformacji energetycznej miast było elementem prezentacji Lena Lighting w Środzie Wielkopolskiej. O zielonych przystankach w Gryficach mówił Tomasz Aniuksztys z Gryfic.
W dobie szukania oszczędności przez firmy wodno - kanalizacyjne ciekawym rozwiązaniem jest propozycja polskiego startupu CleanBacter z Lublina. Na swoim doświadczeniu ma już czyszczenie jeziora w Kościerzynie.
Olga Bujanowska, startup rezerwacji obiektów hotelowych Stayget.com, opowiadała o rezerwacja pobytu w dobie klientów “eko” i ich oczekiwaniach. Jak elektromobilność wpłynie na nas i jak przygotować miasta do zmiany mówił Kamil Pyclik ekspert ds. elektromobilności. Źródła finansowania ekologicznych miast i firm przedstawił Michał Karbowniczyn z Domu Finansów w Szczecinie.
O kształceniu kadr na potrzeby zielonej transformacji opowiadała dr Magdalena Lazarek-Janowska z Zachodniopomorskiej Szkoła Biznesu.
O doświadczeniach we wdrażaniu zielonej droga w pocie mówił Wiktor Popiołek, dyrektor operacyjny Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu.
Partnerami konferencji w Międzyzdrojach byli: Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Szczecinie, Flixhome, R3 Polska, Kensington Green oraz Willa 777 w Międzyzdrojach.
Napisz komentarz
Komentarze