Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:53
Reklama
Reklama

Mój sąsiad pali śmieciami! Dzięki aplikacji mObywatel szybko poinformujesz o tym służby

Zauważyłeś, że sąsiad pali śmieciami albo wywozi odpady do lasu. Nie chcesz jednak dzwonić po straż miejską. Już nie musisz. Teraz możesz skorzystać z nowej funkcji aplikacji mObywatel.

mObywatel – przypomnijmy –  to bezpłatna rządowa aplikacja mobilna, która oferuje usługi cyfrowe. Jest dostępna na urządzeniach z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest tylko posiadanie profilu zaufanego.

Teraz aplikacja mObywatel została wzbogacona o nową funkcję, dzięki której prosto i szybko można zgłosić naruszenie przepisów o ochronie środowiska. Chodzi np. o nielegalne składowanie i transport odpadów czy palenie śmieciami.

Nowa funkcja ma już swoich wielbicieli, ale też przeciwników, którzy uważają, że to narzędzie do elektronicznych donosów, np. na sąsiada.

Co potrafi mObywatel?

Dzięki niej możemy wygenerować cyfrowy dowód osobisty, prawo jazdy, certyfikat COVID, karty miejskie i inne dokumenty. Przydaje się też funkcja podglądu recept, które wystawił nam lekarz.

Teraz do tej listy doszła opcja „Naruszenia środowiskowe”. Za pomocą kilku kliknięć możemy zgłosić niepokojące zdarzenia, których jesteśmy świadkami. Na przykład, że ktoś nielegalne składuje i transportuje odpady czy pali śmieciami.

Moduł „Zgłoś interwencję” został uruchomiony 20 października. Mimo że nie był ani nagłaśniany, ani specjalnie promowany, to tylko w ciągu 21 dni przez aplikację mObywatel zostało zgłoszonych 114 zdarzeń.

Przestępstwa środowiskowe

Równocześnie do polskiego prawa wprowadzono nowe kategorie przestępstw środowiskowych. Obowiązująca od września ustawa o przeciwdziałania przestępczości środowiskowej zakłada m.in. podniesienie kary za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi. Wyższe kary obowiązują również m.in. za nielegalne składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka.

Zwiększono też karę za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom.

Co zatem grozi teraz np. osobom palącym w piecach śmieciami? Kara w wysokości 5000 złotych. Sąd może również podjąć decyzję o zastosowaniu maksymalnie 30-dniowego aresztu. Najczęściej jednak – jak informuje Polski Alarm Smogowy –  sprawa kończy się na przyznaniu mandatu w wysokości do 500 zł.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Egzekutor 15.12.2022 10:45
Z tego co mi wiadomo to normy zanieczyszczeń zostały zniesione do 2025r a opał który ściągnięto do portu i sprzedawany przez gminy i punkty wyznaczone to i tak opał ten nie spełnia żadnych norm jest gorszy normami od węgla brunatnego czy starych pociętych mebli więc zapraszam do sprawdzenia i wydania atestu czym pale to będę miał następny dokument potwierdzający niezgodność atestów państwowy jest ze węgiel który panstwo sprowadziło to wysokiej klasy opał ja dałem do analizy i ten opał to szmelc więc teraz niech kontrola sprawdzi i ciekawe jaką opinię jaki atest na ten opał mi wystawią Zapraszam wszystkie komisję i kontrolerów od zaraz żeby zdążyli do końca okresu grzewczego dopóki mam ten państwowy opał

pisowiec 15.12.2022 10:37
Mam spokój bo nie palę,nie mam czym, w domu zimno jak chole ra, ale co tam dam radę wszystko dla dobrej zmiany

Pogodno 11.12.2022 15:20
Po otwarciu okna po prostu dusi.

misio 11.12.2022 14:20
Nie ma zmiłuj skoro mozna l;palić wszystkim oprócz opon.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama