Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 09:17
Reklama
Reklama
Reklama

Mniej wypadków na przejściach dla pieszych

Po zmianie przepisów drogowych dotyczących przejść dla pieszych spadła – jak pokazują policyjne dane – liczba wypadków. Zdaniem ekspertów to zasługa większej świadomości pieszych, zdaniem kierowców – efekt automatycznego przypisywania im winy.
Mniej wypadków na przejściach dla pieszych

Autor: fot. iStock

Od czerwca 2021 roku w Polsce obowiązuje znowelizowane prawo o ruchu drogowym. Daje ono pieszym pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejście, a nie jak było wcześniej – gdy już na nim jest. Zmienione przepisy spowodowały z jednej strony niezadowolenie kierowców, z drugiej obawy pieszych, czy aby ci pierwsi rzeczywiście będą przestrzegali prawa.  

– Jestem pod wrażeniem uprzejmości kierowców, którzy zawsze zatrzymują się przed przejściem, kiedy mnie widzą – chwali zmotoryzowanych pani Maria, emerytka z Podkarpacia. – Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ­– kiedy ja stoję przed przejściem – jakiś kierowca nie zwrócił na mnie uwagi. A jestem bardzo ostrożna i wchodzę na pasy dopiero wtedy, kiedy już samochody stoją.

W kraju tak, w województwach tak sobie

Po zmianie przepisów w 2021 r. w skali całego kraju statystyki wypadków wyglądały korzystnie – w ujęciu rocznym w całej Polsce liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych spadła o 9 proc. w porównaniu do 2020 roku. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach również wygląda korzystniej.

Kiedy jednak spojrzymy na statystyki w podziale na województwa, to w większości z nich wzrosła liczba kolizji i wypadków drogowych w tych miejscach. Najgorzej pod tym względem wypada Lubelskie.

Zdaniem policjantów, po zmianie przepisów nastąpił zmieniła się świadomość pieszych, jeśli chodzi o zasady ruchu drogowego. Widać to również po statystykach.

Rok do roku coraz mniej

W 2019 roku – Interia przywołuje dane z Komendy Głównej Policji ­– z winy pieszych na pasach doszło do 140 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 7 osób, a 130 zostało rannych. Wszystkie te zdarzenia zakwalifikowane zostały jako „nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem”.

W 2020 roku z winy pieszych na przejściach doszło do 83 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 72 odniosły obrażenia.

W 2021 roku (w czerwcu zmieniły się przepisy) z winy pieszych doszło na przejściach do 50 wypadków. Zginęły 4 osoby, a 44 odniosły obrażenia.

Jeszcze ciekawsze – jak podsumowuje portal – są dane za 2022 rok dotyczące wypadków na przejściach z winy pieszych. Od 1 stycznia do końca lipca pod kołami samochodu z własnej winy nie zginął na przejściu żaden pieszy. W czym czasie zanotowano jednak 23 wypadki z winy pieszego, w których rannych zostały 23 osoby.

Czarny sen kierowcy

Wielu ekspertów spodziewało się, że po zmianie przepisów kierowcy na przejściach dla pieszych będą zachowywali większą ostrożność.  A może – jak pyta Interia –  spełnia się czarny sen kierowców dotyczący „automatycznego” przypisywania im winy za każdy wypadek na przejściu?

Na odpowiedź musimy poczekać do czasu, aż będziemy dysponowali pełnymi statystykami za cały 2022 rok.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama