W pierwszej połowie 2022 roku – jak podaje Komenda Główna Policji – liczba przestępstw kradzieży (powyżej 500 zł) na stacjach paliw była o prawie 43 proc większa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Najwięcej kradzieży odnotowała policja z Katowic – ponad 20 proc. wszystkich takich zdarzeń w kraju. Na drugim biegunie jest Lublin.
Z kolei liczba wykroczeń kradzieży (do 500 zł) na stacjach paliw wzrosła aż o przeszło 49 proc.! Tę niechlubną listę otwiera Warszawa, a zamyka ją Białystok.
– Wzrost liczby kradzieży nie jest związany z obniżeniem poziomu zabezpieczeń na stacjach paliw. Coraz droższe paliwa, inflacja i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna sprawiają, że rośnie przestępczość. Dodatkowo staliśmy się państwem tranzytowym w czasie wojny w Ukrainie – komentuje Krzysztof Bartuszek, prezes zarządu spółek Securitas, cytowany przez Strefę Biznesu.
I dodaje: – Większość kradzieży paliwa na stacjach ma dość zuchwały charakter. Przestępcy po prostu podjeżdżają pod dystrybutor, tankują paliwo i odjeżdżają, nie uiszczając opłaty. Większa część pojazdów, którymi dokonują tych czynów, ma kradzione tablice rejestracyjne albo nie ma ich w ogóle.
Złodzieje kradną nie tylko paliwo, ale też różne towary z półek, m.in. alkohol, zakąski, słodycze, akcesoria samochodowe, zabawki, drobną elektronikę, a nawet prezerwatywy.
– Z reguły są to ludzie, którzy zarabiają między najniższym a średnim wynagrodzeniem. Do tego dochodzą grupy przestępcze, ale to już są zawodowcy – podsumowuje dla Strefy Biznesu Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.
Ekspert Securitas przypomina, że są rozwiązania, które mogą ograniczyć kradzież paliwa. Ich zastosowanie spowoduje jednak spowolnienie obsługi i w efekcie niezadowolenie klientów. Jednak wzrost strat i zastosowanie dodatkowych środków zapobiegawczych mogą przełożyć się na ceny, bo przedsiębiorcy będą chcieli wyrównać straty. Tym bardziej że prognozy ekspertów w tej kwestii są raczej pesymistyczne.
– Sądzę, że w drugiej połowie br. będzie więcej przestępstw i wykroczeń kradzieży na stacjach paliw niż w analogicznym okresie 2021 roku – stwierdza Andrzej Maria Faliński.
Napisz komentarz
Komentarze