Jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, jak obsłużyć defibrylator AED - tego dowiedzieli się uczestnicy pokazowej akcji zorganizowanej w środę w południe na Placu im. Pawła Adamowicza w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który przed tegorocznymi wakacjami zakupił 20 automatycznych defibrylatorów dla nadmorskich miast i gmin.
To efekt projektu „Zdrowe serce pogranicza” realizowanego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska; finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Nabór specjalny COVID-19. Partnerem projektu jest niemiecki region - Kraj Związkowy Meklemburgia Pomorze Przednie, a głównym celem - poprawa jakości systemu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie gmin Województwa Zachodniopomorskiego.
Uliczny pokazu, z użyciem AED przeprowadzili ratownicy medyczni - Paulina Bielska i Dawid Surowicz (DASMED Medical Training Academy), a wydarzenie koordynowała Kinga Kurcz z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa. W Uczestniczyli w nim także harcerze z Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP - Hufiec Szczecin i Hufiec Stargard.
Każdy z przechodniów będzie mógł skorzystać z krótkiego przeszkolenia i spróbować swoich sił w reanimacji. Do dyspozycji było osiem fantomów i pięć defibrylatorów. Podczas inscenizowanych akcji były prawdziwe emocje i prawdziwy wysiłek, kiedy masaż serca trwał kilka minut.
- Wykonujemy go w tempie „Staying Alive”, czyli 100-120 uciśnięć na minutę - wyjaśniała pani Paulina. - W przypadku zatrzymania akcji serca najważniejsze są pierwsze minuty. Trzeba reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
Trzeba również angażować do działania świadków zdarzenia.
- Przynieś defibrylator! Otwórz go - wydawała polecenia ratowniczka. Głośno i zdecydowanie. - Wykonuj wszystko zgodnie z poleceniami głosowymi i piktogramami na elektrodach.
Jedna z harcerek, Magda Opulska, jako pierwsza odważyła się włączyć w akcję.
- Im więcej osób umie udzielić pierwszej pomocy, im więcej defibrylatorów AED jest dostępnych,, tym bardziej jesteśmy bezpieczni. Mieszkańcy i odwiedzający nasz region turyści - podkreślił Olgierd Geblewicz. - Dwadzieścia takich urządzeń przekazaliśmy miastom, gminom nadmorskim. Tam, gdzie jest największy ruch turystyczny. Zorganizowaliśmy również szkolenia dla samorządowców z obsługi defibrylatorów. Oby nie musiały być w użyciu, ale jeśli już zdarzy się taka sytuacja, to na pewno AED się przyda i zostanie prawidłowo obsłużony.
Defibrylatory trafią do 12 miejscowości znajdujących się w pasie nadmorskim: Gmina Wolin (1 szt.), Gmina Międzyzdroje (1), Gmina Dziwnów (3), Gmina Rewal (2), Gmina Trzebiatów (1), Miasto Kołobrzeg (2), Gmina Kołobrzeg (1), Gmina Ustronie Morskie (1), Gmina Mielno (3), Miasto Darłowo (1) i Gmina Darłowo (1), Miasto Świnoujście (3).
Napisz komentarz
Komentarze