Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:59
Reklama
Reklama
Reklama

Jubileusz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (nazywana w skrócie SAR od anglojęzycznego akronimu) jest odpowiedzialna za poszukiwania i ratowanie każdej osoby, która znajdzie się w niebezpieczeństwie na wodach Morza Bałtyckiego oraz za likwidowanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Obszary, na których operują
  • Źródło: dost.
Jubileusz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Autor: Szymon Huptyś

13 czerwca 2022 r. w Gdyni odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (nazywana w skrócie SAR od anglojęzycznego akronimu) jest odpowiedzialna za poszukiwania i ratowanie każdej osoby, która znajdzie się w niebezpieczeństwie na wodach Morza Bałtyckiego oraz za likwidowanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Obszary, na których operują ratownicy morscy, to Polska Strefa Odpowiedzialności SAR oraz Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna – w przybliżeniu to 28 tys. km2.

SAR powołano do życia z początkiem 2002 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie morskim. Wyłoniono ją z Polskiego Ratownictwa Okrętowego, które nadal funkcjonuje i realizuje zadania komercyjne.

– Przez 20 lat istnienia Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa jest stale modernizowana. Zapewnienie ratownikom morskim nowoczesnego sprzętu jest stale pilną potrzebą ze względu na ekstremalne warunki, w jakich pracują, a zarazem szybką zużywalność sprzętu ratowniczego. W ramach programu „Feniks” planowana jest dalsza modernizacja i wymiana jednostek, jakimi służba SAR dysponuje. Przewidywany koszt programu to 550 mln zł – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W ostatnich latach w 13 miejscach stacjonowania jednostek służby SAR zostały wybudowane nowe budynki, w których mieszczą się Morskie Stacje Ratownicze. Dzięki tej inwestycji podniósł się standard pełnienia dyżurów przez ratowników morskich.

Wymieniono także flotę pojazdów ratowniczych, w które wyposażone są brzegowe stacje ratownicze. Zbudowano 3 statki ratownicze typu SAR 3000, które zastąpiły wysłużone jednostki typu R-27. Są one wyposażone w ambulatorium do zapewnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy rozbitkom, kamerę podczerwieni oraz dodatkową szybką łódź ratowniczą wodowaną przy pomocy slipu rufowego.

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy, Ministerstwo Infrastruktury



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama