Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:27
Reklama
Reklama
Reklama

Skrzypce cenniejsze niż złoto. Kosztują miliony i mają swoje święto

Ceny rynkowe zaczynają się od 6 mln dolarów. Na jednej z aukcji w Sotheby’s w Londynie oferowano altówkę Stradivariusa za 45 mln dolarów, ale nikt nie kupił. Dziś 13 grudnia przypada Światowy Dzień Skrzypiec.
  • Źródło: Forbes, Polska Times
Skrzypce cenniejsze niż złoto. Kosztują miliony i mają swoje święto

Jak dotąd, najwyższą ceną aukcyjną za instrument muzyczny było 16 milionów dolarów na internetowej aukcji z czerwca 2011 roku za stradivariusa "Lady Blunt" z 1721 roku. Pieniądze w całości zostały przekazane na fundusz zajmujący się likwidacją szkód powstałych w Japonii podczas wielkiego trzęsienia ziemi, jakie nastąpiło 11 marca 2011 r. Instrument wykonany w 1721 r. został wystawiony na sprzedaż przez Nippon Music Foundation, będącą właścicielem jednej z największych na świecie kolekcji dzieł Stadivariusa i Guarneriusa.

Skrzypce Stradivariusa to najdroższe i najlepsze skrzypce na świecie. Antonio Stradivari pod koniec XVII wieku założył sklep muzyczny w Cremonie . Jego instrumenty kupowali wtedy tylko królowie i książęta. Dziś jego skrzypce sprzedawane są za miliony dolarów. Wiadomo, że  Stradivari w swoim życiu zdołał stworzyć tysiąc sto skrzypiec, gitar i harf. Do tej pory przetrwało tylko sześćset pięćdziesiąt instrumentów.

Na jednym z nich gra  Janusz Wawrowski - znakomity polski skrzypek.

Stradivariusa wartego 20 milionów złotych kupił prywatny inwestor Roman Ziemian i użycza go artyście. Tak więc na koncertach Janusza Wawrowskiego można usłyszeć dźwięki instrumentu z 1685 roku.

Jak brzmią? Czy widać, lub słychać że mają ponad 400 lat?

W wywiadzie dla Polska Times Janusz Wawrowski powiedział, że instrument jest bardzo dobrze zachowany i w całości oryginalny, i że zachowuje się jak nowy, zrobiony kilka lat temu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama