- To zbiór zasad, których warto się trzymać, by być dobrym ojcem, matką, by nasze dzieci miały zapewnione jak najlepsze warunki rozwoju i rodzinę, w której będą pewne bezpieczeństwa, miłości rodziców, własnych możliwości i talentów. Dobrze jest mieć taki zbiór dobrych praktyk zawsze pod ręką – wyjaśnia sens Dekalogu Wychowania Rzecznik Mikołaj Pawlak.
Razem z Rzecznikiem Praw Dziecka pod deklaracją podpisali się przedstawiciele organizacji pozarządowych biorących udział w Kongresie na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
Kongres pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy został zorganizowany przez Rzecznika Praw Dziecka, Kolegium Jagiellońskie i Fundację Życie, przy współudziale Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie – Rodzina źródłem dobra” jest naukowym spotkaniem praktyków i badaczy, którego celem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń i dyskusji nad najbardziej aktualnymi zagadnieniami związanymi z polską rodziną i problemami wychowawczymi. W Kongresie udział wzięli także studenci i doktoranci, społecznicy, nauczyciele, wychowawcy, psycholodzy, trenerzy i instruktorzy oraz organizatorzy i animatorzy wszelkich form edukacji – ze szkół, przedszkoli, klubów sportowych i duszpasterstw.
DEKALOG WYCHOWANIA
1. Wychowuj dziecko, opierając się na wartościach, ucząc je okazywania szacunku oraz dostrzegania dobra, piękna, miłości w sobie i w innych.
2. Podaruj dziecku jak najwięcej swojego czasu i zaangażowania – bądź z nim, słuchaj i rozmawiaj.
3. Zadbaj o siebie, pielęgnuj swoje więzi rodzinne - dzieci potrzebują kochających się rodziców: mamy i taty.
4. Wspieraj, inspiruj i towarzysz, ale nie wyręczaj – w ten sposób nauczysz swoje dziecko samodzielności.
5. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jasno określaj wymagania, granice i zasady, ale przede wszystkim bądź dostępny dla dziecka.
6. Buduj relacje – okazuj uczucia i rozmawiaj o nich, bądź wiarygodny.
7. Daj przykład i bądź autorytetem – niech Twoje słowa mają odzwierciedlenie w czynach, a czyny stanowią dla dziecka inspirację do działania.
8. Daj sobie i dziecku prawo do błędu, unikaj porównywania – niepowodzenia kształtują charakter i uczą mierzenia się z trudnościami.
9. Rozwiązuj konflikty - ich niezrozumienie i unikanie pogarszają relacje. Bądź przy dziecku i odpowiadaj na jego pytania, przepraszaj i wybaczaj.
10. Kochaj bezwarunkowo.
Komunikat Rzecznika Praw Dziecka
Biuro Prasowe BRPD
Napisz komentarz
Komentarze