Lato to czas, kiedy spada zapotrzebowanie na produkowane w elektrociepłowniach ciepło, dlatego to dobry czas na remont infrastruktury elektrowni.
Elektrociepłownia Szczecin jest największym w aglomeracji szczecińskiej producentem „zielonej energii”. Paliwem podstawowym są w niej: zrębka leśna, zrębka wierzby energetycznej i pellet ze słomy. Podstawowe urządzenia wytwórcze to opalany biomasą kocioł ze złożem fluidalnym oraz turbina upustowo-ciepłowniczo-kondensacyjna. Podstawowe urządzenia wytwórcze Elektrociepłowni Pomorzany to dwa kotły Benson (przepływowe), wyposażone w palniki niskoemisyjne NOx. W celu dostosowania do konkluzji BAT oraz zapewnienia dostaw ciepła systemowego dla Szczecinie zrealizowany został „Program Inwestycyjny Elektrowni Pomorzany”, w ramach którego przekazano do eksploatacji instalację katalitycznego odazotowania spalin oraz instalacje odsiarczania spalin.
Zakres tegorocznych prac remontowych zaplanowanych w tych elektrociepłowniach obejmuje remont kapitalny bloku w EC Szczecin i remont kapitalny kotła bloku nr 1 w EC Pomorzany, które rozpoczną się 1 czerwca, a także
-remont średni bloku nr 2 w EC Pomorzany, którego rozpoczęcie zaplanowane jest na 2 września.
Remont wpłynie korzystnie na stabilną pracę oraz na poprawę sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.
Konieczność przeprowadzenia corocznych remontów wynika z wielu czynników, m.in. przepisów organów zewnętrznych: Ustawa o Dozorze Technicznym, wymogi związane z przepisami BHP i P-poż, jak również zachowania na odpowiednim poziomie technicznym wskaźników dyspozycyjności, niezawodności i efektywności.
- Poprzez prawidłowe utrzymanie majątku Spółka realizuje deklarowane cele określone w polityce: jakości, środowiska i bezpieczeństwa. Wszystkie prace remontowe w obu elektrociepłowniach zakończą się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pomimo braku zapotrzebowania na ciepło w okresie, w którym będą one trwały, nie przerywamy produkcji, gwarantując dostawy zamówionego ciepła i energii elektrycznej – mówi Wojciech Sobczak, Dyrektor Oddziału w Szczecinie.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 677 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
Agnieszka Dietrich, Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła
Napisz komentarz
Komentarze