Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 12:28
Reklama
Reklama
Reklama

Przełomowy wyrok: niedźwiedź Baloo, żółwie i krokodyl nie wrócą do cyrku

Takiego wyroku w Polsce jeszcze nie było. Sprawa trafiła do sądu po tym, jak Fundacja Viva z policją odebrali zwierzęta znęcającym się nad nimi treserom.
Przełomowy wyrok: niedźwiedź Baloo, żółwie i krokodyl nie wrócą do cyrku

Autor: screen /Youtube ZOO Poznań

Zwierzęta w cyrku cierpią, to pewne. Na szczęście świadomość ludzi w tej kwestii jest coraz większa, dzięki czemu powoli zaczynamy zapobiegać tego typu zjawiskom. Presja od lat wywierana na cyrkach sprawiła, że trudno dziś o przedstawienie z udziałem tresowanych zwierząt.

W dalszym ciągu powracają jednak sprawy sprzed lat – jak ta związana z misiem Baloo, trzema żółwiami i krokodylem. W 2016 roku zostały one odebrane właścicielom: Katerynie S. i Sebastianowi S. z Cyrku Vegas. Sąd Okręgowy w Rybniku skazał ich za znęcanie się nad zwierzętami i utrzymywanie w nieodpowiednich warunkach.

„Ich obojętność wobec cierpień zwierząt, do których sami swoją nieodpowiednią opieką doprowadzili wyczerpuje podmiotowe znamiona przestępstwa z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt. Popełnili to przestępstwo umyślnie i z zamiarem bezpośrednim. Zamiar oskarżonych odnosił się więc do czynności sprawczych: zmuszania zwierząt do czynności, które sprawiały im ból, utrzymywania ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w pomieszczeniach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji (krokodyl), utrzymywanie zwierząt bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku. (…)” – czytamy w uzasadnieniu wyroku cytowanym przez Fundację Viva, która we współpracy z policją doprowadziła do odebrania właścicielom krzywdzonych przez nich zwierząt.

„Oskarżeni nie wiedzieli czym karmili niedźwiedzia, a w przypadku pozostałych zwierząt te pokarmy, na które wskazywali nie zapewniały zwierzętom właściwej diety, co doprowadziło do zmian zwyrodnieniowych potwierdzonych w badaniach weterynaryjnych. Oskarżeni nie udowodnili też, że leczyli weterynaryjnie zatrzymane zwierzęta” – tłumaczył sąd.

Przełomowy moment

Takiego wyroku jeszcze nie było i – jak wyjaśnia mecenas Katarzyna Topczewska, która reprezentowała Fundację Viva w tej sprawie – całkowicie zmieniają się społecznie akceptowalne wartości w zakresie traktowania zwierząt.

– Sąd dostrzegł, że na przestrzeni lat zmieniły się wymogi postępowania w stosunku do zwierząt. A to, co było akceptowalne jeszcze 100 lat temu przez większość społeczeństwa, nie może mieć dziś miejsca. Argumentował, że rozwój ludzkości i uwrażliwienie na krzywdę słabszych jednostek wymaga uważnego i wnikliwego spojrzenia na krzywdę zwierząt. Zwłaszcza tych wykorzystywanych w cyrkach – przyznaje.

Nie będą już krzywdzić

Zgodnie z wyrokiem sądu Sebastian S. i Kateryna S. przez 5 lat nie będą mogli prowadzić działalności cyrkowej z udziałem zwierząt. Mężczyźnie zabroniono też wykonywania zawodu tresera. Wobec skazanych zastosowano również karę jednego roku pozbawienia wolności zawieszoną na trzy lata. Dodatkowo oboje zapłacą po 8 tys. zł grzywny oraz kolejne 8 tys. na rzecz oskarżyciela posiłkowego – Fundacji Viva. Co więcej – pokryją też wszystkie koszty procesu.

„Ich czyny i zachowanie po zatrzymaniu zwierząt wskazuje, że nie są osobami, które powinny i mogą mieć pod opieką zwierzęta w celu ich tresowania i wykorzystywania do występów cyrkowych. Ich czyny i warunki, jakie zdecydowali się zaoferować posiadanym zwierzętom, świadczą o tym, że są nieodpowiedzialni i zdolni do tego, aby w sposób lekkomyślny decydować się na przyjmowanie zwierząt, którym obiektywnie nie byli w stanie (bądź nie chcieli) zapewnić właściwiej opieki weterynaryjnej i prawidłowych warunków lokalowych oraz prawidłowej diety. Nadto niektóre z tych zwierząt zmuszali do występów przynoszących im cierpienie” – uzasadniał sąd.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: szczecinianinTreść komentarza: Nasz cmentarz zaprojektowany został na wzór obiektów w Wiedniu i Hamburgu. Miał wpisywać się w niemiecką koncepcję miejskiego ogrodu. Jego historia jest niezwykle ciekawa i mimo że powstał w 10901 r. wiąże się z przemianami, zachodzącymi w mieście pod koniec XIX wieku. W czasie II Wojny Światowej grzebano tu ofiary bombardowań, a po 1945 roku Polacy zaczęli chować tu swoich bliskich. I tak jest po dziś dzień.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 12:06Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach PolskiAutor komentarza: anoTreść komentarza: W Szczecinie największy w Polsce.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 11:59Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach PolskiAutor komentarza: pamiętajmyTreść komentarza: Tu nie tylko katolicy, ale tez ptotestanci czy żydzi są pochowani.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 11:14Źródło komentarza: Najstarsze cmentarze w Szczecinie i innych regionach PolskiAutor komentarza: kloTreść komentarza: Słabo.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Donald Tusk o programie 800 plus. Było wiele plotek wokół programuAutor komentarza: dfgertdvTreść komentarza: https://tinhte.vn/profile/voir-heretic-en-streaming-vf-fr-vostfr.3064776/Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:13Źródło komentarza: Bojkot sklepów w SzczecinieAutor komentarza: dsgeryfdbTreść komentarza: https://tinhte.vn/profile/voir-heretic-en-streaming-vf-fr-vostfr.3064776/Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:12Źródło komentarza: Bojkot sklepów w Szczecinie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama