W Polsce spektrum autyzmu występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób. ASD może objawiać się między innymi różnicami w zakresie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji czy uczenia się.
Dla osób autystycznych oraz ich bliskich, każdy dzień jest wyzwaniem. Szczególnie dużą barierą w codziennym funkcjonowaniu są nadmierne bodźce, takie jak głośna muzyka, mocne oświetlenie, hałas czy tłok. Wielu z nich decyduje się na pozostanie w domu, aby uniknąć kontaktu z niesprzyjającymi czynnikami, co w znacznym stopniu ogranicza ich funkcjonowanie w społeczeństwie.
Ciche godziny w NFZ
W każdy wtorek od 14.00 do 15.00 w siedzibie głównej Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będą panować specjalne warunki. Światła zostaną wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe - wyciszone. Rozmowy będą prowadzone po cichu - zarówno przez pracowników, jak i klientów – tak, aby nie zakłócać spokoju.
„Cicha godzina” to czas ograniczenia bodźców wzrokowych i słuchowych, których nadmierne natężenie jest szczególnie uciążliwe dla osób w spektrum autyzmu. Osoby ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunowie mogą także skorzystać z wydłużonego, 30-minutowego czasu obsługi w odizolowanym, wyciszonym pomieszczeniu.
Taką wizytę można zarezerwować w oddziale wojewódzkim NFZ przez stronę internetową, w zakładce dla Pacjenta: „Zarezerwuj wizytę” albo dzwoniąc na bezpłatną całodobową infolinię 800-190-590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta).
Ciche godziny w sklepach i EMPIK-u
W każdy wtorek od 11:00 do 13:00 oraz w czwartki od 19:00 do 21:00 w sklepach wyciszana jest muzyka oraz komunikaty. Ponadto osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie po zgłoszeniu się do doradcy klienta, są obsługiwani poza kolejnością.
Empik, wprowadzając Ciche Godziny we współpracy z Fundacją JiM - Autyzm Help, chce nie tylko wspierać osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny, ale również budować społeczną świadomość na temat trudności, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się osoby z ASD (autism spectrum disorder).
Zakupy podczas Cichych Godzin to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Wyciszona muzyka i komunikaty głosowe w salonach to również udogodnienie dla dzieci cierpiących między innymi na zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej, dla których nadmierny hałas może być niezwykle stresujący, a także dla osób wrażliwych na nadmiar bodźców.
Napisz komentarz
Komentarze