W ponad 100 metrowym pomieszczeniu urządzony jest salon. W nim stół, krzesła, radio z zielonym oczkiem i adapter. Obok jest gabinet z biurkiem, na którym leży liczydło, dalej łazienka z pralką Frania, kuchnia, dziecięcy pokój z drewnianymi zabawkami i elementarzem. Wokół zapach perfum „Pani Walewska”. I jest tego dużo więcej. Nawet sklep z ladą na której leżą Sporty, Klubowe i herbata Jubileuszowa. Jest waga z odważnikami. Z sentymentem dziś ogląda się te rzeczy. Mamy wrażenie, że cofnęliśmy się do lat 60 i 70 poprzedniego stulecia. Pamiętam to wszystko z dzieciństwa. Taka maszyna do szycia i pralka Frania była w moim domu. I takie same radio. I szklanki w metalowych koszyczkach. Jednakowe przez lata były w każdym domu. Istne déjà vu.
– Lubię opowiadać o tamtym czasie, smakach, modzie, muzyce, kultowych przedmiotach i symbolach. Zbieram pamiątki, słucham big – beatu dlatego zdecydowałam, że stworzę takie miejsce, aby to wszystko pokazać - mówi Justyna.
Justyna Machnik jest szczecińską przewodniczką. Od kilku lat prowadzi spacery tematyczne „Szczecin szlakiem PRL”. Z pasją opowiada o miejscach, w których w latach 70 i 80 szczecinianie żyli i z których korzystali. Do dziś niektóre z nich funkcjonują, jak na przykład Pasztecik.
Urządzanie muzeum trwało ponad rok. Były maile do znajomych, telefony, Facebook, a ludzie dawali znać, że mają dla mnie pamiątki i eksponaty, ze swoich zbiorów, szuflad, strychów i piwnic. Dlatego także szczecinianie są współtwórcami tego muzeum – tłumaczy Justyna.
Muzeum „Szczecin w PRL” mieści się przy ulicy Śląskiej 51.
Napisz komentarz
Komentarze