-Wyobraźcie sobie świat, gdzie miłość jest prawnie zabroniona i karana więzieniem. To, co brzmi jak dystopia, było rzeczywistością homoseksualnych mężczyzn w Niemczech do lat 60. zeszłego wieku. Paragraf 175 pozwalał państwu prześladować gejów, więc robiono to bardzo starannie i dokładnie. Ten znaczący fakt historyczny był dla mnie czymś nowym, dopóki nie przeczytałem o gejach uwolnionych przez Aliantów z obozów koncentracyjnych i przeniesionych prosto do więzienia, żeby dokończyć pozostały wyrok. Prześladowanie ich trwało jeszcze parę dekad. Tu zaczyna się nasza historia - mówi reżyser filmu Sebastian Meise. - Nasz główny bohater, Hans, jest przykładem losów wielu mężczyzn, których ciągle zamykano w więzieniach, których życia i relacje zostały zniszczone, i których historie zniknęły w odmętach biurokracji. Historia Hansa oparta jest na jego pobytach w więzieniu. Ściany i kratki stają się dla niego powracającą stałą, a tym samym niemającą końca pętlą czasu. Hans nie może zrezygnować z bycia sobą. Musi wytrwać, dlatego że miłość jest istotą ludzkiej natury. Jego egzystencja naznaczona jest buntem. Spośród wszystkich innych miejsc Hans znajduje miłość w więzieniu - dodaje reżyser.
„Wielka wolność” była austriackim kandydatem do Oscara i dostała się na skróconą listę kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Doceniony na festiwalu w Cannes, wyróżniony dwoma nagrodami od Europejskiej Akademii Filmowej, pokazywany na wielu międzynarodowych wydarzeniach, przyjmowany był zawsze z największym uznaniem.
Swojego zachwytu nad filmem nie kryją krytycy na całym świecie. „Siła stonowanego dramatu więziennego Sebastiana Meise tkwi nie w wielkich, zuchwałych momentach, ale w subtelnych szczegółach” – pisze brytyjski „The Guardian”. „Kronika haniebnego rozdziału w historii queer, ale także kontemplacyjne psychologiczne studium skutków uwięzienia. Poza tym jest to także niekonwencjonalna historia miłosna, czuła, ale pozbawiona sentymentów” – napisał krytyk „The Hollywood Reporter”.
Bilety na seans w cenie 14 i 12 zł dostępne na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I piętro) i w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).
Sylwia Polachowska, Dział Promocji i Marketingu, Zamek Książąt Pomorskich
Wielka wolność
Grosse Freiheit
24 marca (czwartek), godz. 19:30
dramat, Austria, Niemcy 2021 (116 min)
Reżyseria Sebastian Meise. Obsada: Franz Rogowski, Georg Friedrich, Anton von Lucke
WIĘCEJ O FILMIE: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/kino/wielka-wolnosc/
ZWIASTUN: https://www.youtube.com/watch?v=4wuzmdm96WU
Napisz komentarz
Komentarze