Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 13:48
Reklama

Ruszyli ocalić lwowskie dzieła sztuki

Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie otrzymało w ramach akcji pomocowej ze Szczecina materiały i sprzęt do zabezpieczenia i ratowania dzieł sztuki. Pomoc zorganizował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ze wsparciem Muzeum Narodowego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego, firmy Calbud i osób prywatnych.
  • Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Ruszyli ocalić lwowskie dzieła sztuki

Ciężarówka z darami dla lwowskiego Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we wtorek 15 marca 2022 dotarła do odbiorców. Transport zawierał gaśnice, opakowania i materiały do pakowania dzieł sztuki. Lwowianie zabezpieczają swoje zbiory w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.  

 

- Od trzech tygodni rosyjskie bomby i rakiety spadają na ukraińskie miasta. Ostrzeliwane są nawet szpitale i szkoły, obiekty użyteczności publicznej, także muzea, teatry czy budynki uczelni. Oczywiście, najważniejsza jest ewakuacja i bezpieczeństwo ludzi, ale ukraińskie służby starają się zabezpieczyć również dobra kultury. Musimy im w tym pomóc - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.  

 

Akcję pomocową dla instytucji kultury m.in. we Lwowie i Odessie koordynuje Przemysław Wraga, kierownik biura ds. kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Inicjatywę w tym obszarze podjął też Zamek Książąt Pomorskich.

 

- Cały czas jesteśmy w kontakcie z naszymi ukraińskimi partnerami. Od 1995 r. współpracujemy z wieloma instytucjami kultury z Ukrainy – tłumaczy Barbara Igielska, dyrektor Zamku. - Oferowaliśmy im pomoc. Zgłosili, że teraz potrzebują właśnie takiego wsparcia technicznego, gaśnic i materiałów opakowaniowych.

 

Transport w zamkowej ciężarówce, zwykle wykorzystywanej do przewożenia dzieł sztuki, udało się szybko przygotować dzięki natychmiastowemu wsparciu, jakie Zamek otrzymał z wielu stron. Gros materiałów sfinansowała znana szczecińska firma Calbud, która od lat angażuje się w pomoc instytucjom kultury i artystom, a jej prezes Edward Osina jest również prezesem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.  Do akcji przyłączyło się Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wsparcia logistycznego udzielili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (Przemysław Wraga towarzyszył zamkowym kierowcom podczas wyjazdu) oraz Henryk Kołodziej - Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. Prywatnie w pomoc włączyła się radna sejmiku województwa Teresa Kalina.

 

Ciężarówka wyjechała z Zamku w poniedziałek. Już we wtorek dotarła na ustalone wcześniej miejsce przekazania materiałów, na terenie Ukrainy.  Transport odebrał dyrektor lwowskiego muzeum.

 

Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy istnieje od 1874 r. – początkowo jako Miejskie Muzeum Przemysłowe we Lwowie. W roku 1951 Miejskie Muzeum Przemysłowe połączone zostało m.in. z Muzeum Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki  oraz z prywatnymi kolekcjami. W muzeum tym znajdują się cenne zbiory - m.in. światowej klasy rzemiosło artystyczne, a także unikatowa kolekcja plakatów, której część szczecinianie mogli obejrzeć w 2020 r. w Zamku Książąt Pomorskich na wystawie „Sztuka ulicy”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama