Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, już teraz uruchomiony został szereg narzędzi, które wspierają osoby przybywające z Ukrainy. Są to m.in. specjalna aplikacja ePraca – dostępna w języku ukraińskim; infolinia 19-524 czy dedykowana strona internetowa www.pomagamukrainie.gov.pl.
„Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny” – wyjaśniła Maląg.
Parlamentarzyści i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają jednak dopracować przepisy w taki sposób, aby Ukraińcy mieli możliwość jak najszybszego podjęcia pracy u polskich przedsiębiorców oraz pobierania należnych w naszym kraju świadczeń.
„Będzie określona krótka ścieżka. Osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I będzie taka osoba miała prawo także do korzystania ze świadczeń. (…) Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy” – informuje minister.
Oznacza to, że uchodźcy nie będą potrzebowali zaświadczenia o powierzeniu pracy lub pozwolenia na jej wykonywanie. Jedna pieczątka, którą otrzymają po wjeździe na teren Rzeczpospolitej, pozwoli im na pełne korzystanie z rynku pracy. Na podstawie karty stałego pobytu otrzymają również możliwość pobierania świadczeń, takich jak „Rodzina 500+” czy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”.
Będzie 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla Ukraińców
Rząd zajmuje się zmianami w przepisach, które pozwolą uchodźcom z Ukrainy podejmować pracę i korzystać z zasiłków oraz świadczeń na takich samych zasadach, jak Polacy. Wsparcie ma być długofalowe.
- 04.03.2022 08:19 (aktualizacja 16.08.2023 20:08)
Napisz komentarz
Komentarze