Balsam do skóry atopowej – skład dostosowany do potrzeb
Przy wyborze skutecznego balsamu do skóry atopowej niezbędne jest dokładne sprawdzanie składu interesującego nas kosmetyku. Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć nasilenia rozwoju zmian skórnych, a takie skutki mogą powodować zawarte w niektórych balsamach substancje chemiczne. Idealny balsam do skóry atopowej powinien zawierać tylko naturalne składniki, a najlepiej, by opierał się na tych wymienionych poniżej.
olej z pestek winogron |
|
masło shea |
|
olej sezamowy |
|
pantenol |
|
alantoina |
|
bioferment z bambusa |
|
kwas mlekowy |
|
Neutrazen |
|
mocznik |
|
olej z czarnuszki |
|
Dobry balsam na AZS – co daje jego stosowanie?
Dobry balsam do skóry atopowej przyniesie ulgę bardzo przesuszonej i wrażliwej skórze. To właśnie po ten preparat najczęściej sięgają osoby zmagające się z atopią, łuszczycą czy egzemą. Dlaczego? Ponieważ intensywnie natłuszcza, nawilża i wzmacnia warstwę lipidową naskórka, łagodząc tym samym swędzące i bolące zmiany.
Osoby borykające się z atopią powinny regularnie stosować silnie nawilżające preparaty. Podstawą jest oczywiście balsam do atopowej skóry - używanie go dwa, trzy razy w ciągu dnia ukoi podrażnienia i pozwoli skórze szybciej się zregenerować - mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Dzięki regularnemu stosowaniu balsamu na AZS, można na długi czas zapomnieć o ciągłym drapaniu, czy pękających i sączących ranach. Ważne jest, by używać go naprawdę konsekwentnie i tak często, jak skóra tego potrzebuje.
Skuteczny balsam do skóry atopowej – ranking
Poniżej przedstawiamy trzy najlepsze, dostępne na rynku kosmetycznym balsamy do atopowej skóry - ich działanie oraz wady i zalety.
1. Atopicin
Balsam do atopowej skóry Atopicin intensywnie natłuszcza i nawilża nawet bardzo przesuszoną i wymagającą skórę. Zmniejsza uczucie pieczenia, świądu, łagodzi podrażnienia oraz przyśpiesza gojenie zmian. Działa zarówno przeciwzapalnie, jak i antybakteryjnie, dzięki czemu chroni przed rozwojem infekcji. W swoim składzie ma m.in: masło shea, mocznik, pantenol, alantoinę, olej sezamowy, olej z czarnuszki, bioferment z bambusa. Nie zawiera sztucznych składników takich, jak silikony, parafina, barwniki czy substancje zapachowe. Kompleksowe działanie zapewnia cały zestaw Atopicin, w skład, którego oprócz balsamu do ciała wchodzą: szampon, krem na noc, krem na dzień, balsam do mycia, mazidło, krem pod oczy i na powieki, olejek myjący do twarzy.
Synek jest atopikiem. Dotychczas stosowaliśmy produkt innej marki, ale nie przynosił zbytnich rezultatów. Lekarz polecił nam Atopicin i dziecko nareszcie przestało się drapać. Balsam i krem z tej serii działają rewelacyjnie, wysypka jest już o wiele mniejsza! - pisze pani Agnieszka z Konina
Z atopowym zapaleniem skóry walczę już długo. Kosmetyki z drogerii mi nie służą, gdy ich używałam, zmiany tylko się powiększały. Postanowiłam kupić coś lepszego i tak trafiłam na dermokosmetyki Atopicin. Pomagają mi, po suchych plamach nie ma już żadnego śladu i skóra już nie swędzi tak nieznośnie. Ponadto jest superwydajny – pisze pani Zuzanna z Bolesławca
Zobacz inne kosmetyki z serii Atopicin od Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/
2. Beta Skin - Natural Active Cream
To krem, który wspomaga walkę z różnymi chorobami skóry: AZS, łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry. Zawiera m.in srebro koloidalne, beta-glukan i olej kokosowy. Działa nawilżająco, pomaga odbudować warstwę lipidową naskórka, dodatkowo uelastycznia go i intensywnie regeneruje. Niestety jest mało wydajny – pojemność jednego opakowania kremu to 50 ml, więc w przypadku używania preparatu na całe ciało, lepiej od razu zainwestować w większą liczbę opakowań.
3. Avène XeraCalm A.D.
Ten balsam do atopowej skóry jest dostępny w dwóch pojemnościach - 400 ml i 200 ml, wszystko po to, by dostosować go do potrzeb chorego - jeśli zaczyna on kurację preparatem, może zakupić mniejsze opakowanie dla sprawdzenia efektów działania. Balsam zawiera m.in. cer-omega, kompleks I-modulia ® i wodę termalną Avène, które wnikają w głąb przesuszonego naskórka i go nawilżają. Wadą preparatu jest to, że ciężko się wchłania i pozostawia lepką warstwę na skórze, przez co może być nieco problematyczny w stosowaniu. Poza tym przy skrajnie wysuszonej skórze może okazać się za słaby.
Co stosować oprócz balsamu na AZS, aby lepiej sobie radzić z objawami?
Samo zaopatrzenie się w dobry balsam do skóry atopowej nie wystarczy. Skóra atopowa wymaga kompleksowego podejścia do pielęgnacji całego ciała. Aby nie pogarszać jej kondycji, należy unikać stosowania zwykłych mydeł. Trzeba zastąpić je łagodnymi preparatami myjącymi, nie zawierającymi agresywnych detergentów i innych składników mogących podrażniać. Warto stosować naturalne szampony, balsamy do mycia ciała i olejki do oczyszczania twarzy, które zadbają o zachowanie równowagi hydrolipidowej skóry, jak również przywrócą jej prawidłowy poziom pH. Oprócz tego należy dobrać odpowiednie kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy i powiek.
Ważnym elementem walki z AZS jest unikanie czynników alergizujących. Może to oznaczać na przykład konieczność przestrzegania diety eliminacyjnej. Co powinno się wykluczyć z diety przy AZS, jest kwestią indywidualną, jednak wszyscy chorzy z pewnością odniosą korzyści, gdy ograniczą spożywanie produktów wysokoprzetworzonych. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w warzywa i owoce. Niektóre osoby zauważają zmniejszenie objawów atopii, gdy regularnie piją olej z czarnuszki lub olej konopny. Pomocna może też się okazać suplementacja witaminy D oraz probiotyków.
Podsumowanie
Balsam do skóry atopowej może przynieść wyraźną ulgę przy AZS. Istotne, aby specyfik ten zawierał naturalne składniki i był wolny od niepożądanych substancji chemicznych. Jego działanie będzie skuteczne i trwałe, jeśli dostosujemy się do zaleceń producenta oraz indywidualnych potrzeb skóry. Co jeszcze należy mieć na uwadze, by wzmocnić efekt nawilżenia i regeneracji skóry? Niezbędne jest stosowanie także innych preparatów do pielęgnacji skóry z AZS, np. balsamu do mycia ciała czy szamponu. Trzeba też unikać narażania się na alergeny oraz silnego stresu, który również może wywoływać objawy.
FAQ
1. Czy balsam do skóry atopowej może pomóc w zmniejszeniu zmian skórnych w AZS?
Odpowiedni balsam do atopowej skóry rozprawi się ze skrajną suchością skóry, jej zaczerwienieniem, swędzeniem i podrażnieniem. Takie działanie ma na przykład balsam do ciała Atopicin, który opiera się na łagodnych składnikach pochodzenia naturalnego.
2. Jak często można stosować balsam na AZS?
Nawet co kilka godzin, do 4 razy dziennie, jeśli skóra jest bardzo przesuszona. W atopowym zapaleniu skóry regularne nawilżanie skóry jest priorytetem.
3. Dlaczego balsam dla skóry atopowej powinien zawierać mocznik?
Mocznik jest substancją występującą w ludzkiej skórze, stanowiącą element tzw. naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor). Odpowiada za nawilżenie skóry, zmiękcza warstwę rogową naskórka i normalizuje procesy jego regeneracji. W przypadku atopowego zapalenia skóry obserwuje się skrajny niedobór mocznika (jego poziom obniża się nawet o 85%).
Bibliografia
- Anderson PC, Dinulos JG: Are the new moisturizers more effective? Curr Opin Ped 2009; 21: 486-90
- Welz-Kubiak K, Reich A: Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016; 2(1):20-23
- Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
- Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
- Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012,