Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 09:47

Rodzaje frytek, kształty, różnice w smaku

Frytki idealnie sprawdzają się jako szybka przekąska lub dodatek do rozmaitych dań. Choć ich ojczyzną jest Belgia, mają wielbicieli w wielu krajach na całym świecie. Poznaj najpopularniejsze rodzaje frytek i sprawdź, po czym je rozpoznać.
  • 17.12.2024 12:22
  • Autor: Grupa tipmedia
Rodzaje frytek, kształty, różnice w smaku

Frytki stekowe, karbowane, łódeczki – idealny dodatek do burgera i nie tylko!

Choć frytki to pozornie prosty przysmak, ma niezliczone ilości wariacji. Rodzaje frytek różnią się między sobą kształtem, grubością, sposobem smażenia czy warzywem wykorzystanym do ich przygotowania. Dużą popularnością cieszą się frytki stekowe. To właśnie je najczęściej można spotkać w barach szybkiej obsługi oraz restauracjach jako dodatek do steków, ryb czy różnych dań mięsnych. Frytki stekowe są dość grubo cięte, zazwyczaj wraz ze skórką. Podobną grubość mają frytki karbowane, które łatwo można rozpoznać po falistym kształcie i złocistym kolorze. Atrakcyjnym sposobem podania frytek są tak zwane łódeczki cięte na kształt litery C. Mają chrupiącą skórkę i miękki środek. Idealnie pasują do obiadu, zwłaszcza posypane aromatycznymi ziołami.

W Stanach Zjednoczonych, a także wielu innych miejscach na ziemi, frytki podawane są w duecie z burgerami. Chcesz spróbować prawdziwego amerykańskiego burgera? Koniecznie odwiedź Pasibusa! Właśnie tam znajdziesz najlepsze burgery Szczecin przygotowywane ze świeżej 100% wołowiny zmielonej własnoręcznie i innych składników najwyższej jakości. W menu dostępne są zarówno klasyczne burgery, jak i mniej oczywiste propozycje dla tych, którzy lubią odkrywać nowe smaki. Przyjemne doznania kulinarne potęguje kameralny klimat panujący we wnętrzu.

Frytki amerykańskie, francuskie i belgijskie – po czym je rozpoznać?

W każdym kraju frytki przyrządza się nieco inaczej. Frytki amerykańskie są smażone w stałej temperaturze w oleju zwierzęcym. Odznaczają się dużą wilgotnością, tłustością i delikatną słodyczą, co zawdzięczają wyjątkowemu sposobowi przygotowania. Przed smażeniem ziemniaki gotuje się w wodzie z dodatkiem cukru i miodu, dzięki czemu zyskują ciekawy smak i nieco odmienną konsystencję niż inne rodzaje frytek.

Frytki belgijskie posiadają charakterystyczną, rumianą skórkę. Z zewnątrz są chrupiące, a w środku miękkie i odrobinę tłuste. Sekret ich konsystencji tkwi w podwójnym smażeniu - najpierw w temperaturze około 170 stopni, a później - 190 stopni. Frytki francuskie przygotowuje się w podobny sposób, są jednak zdecydowanie cieńsze niż frytki belgijskie czy amerykańskie. Ich grubość nie powinna przekraczać 1 centymetra. Dzięki temu, że tworzy się z je z tak cienkich słupków ziemniaczanych, są niezwykle chrupiące i pełne smaku.

Frytki z batatów i innych warzyw – ciekawa odmiana od ziemniaczanej klasyki

W Polsce coraz większą popularność zyskują tak zwane słodkie ziemniaki, czyli bataty. To aromatyczne warzywo pochodzące z Ameryki Południowej posiada mnóstwo wartości odżywczych, a dodatkowo świetnie smakuje. Frytki z batatów mają ładny, pomarańczowy odcień i są zdecydowanie słodsze niż te przygotowane z „klasycznych” ziemniaków. Frytki można przyrządzić także z innych warzyw, na przykład z selera, marchewki czy buraka. Wystarczy pokroić je na cienkie słupki i upiec lub usmażyć na oleju.

Artykuł sponsorowany