Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:38

Przydomowa rabata – jak ją zaplanować?

Planujesz upiększyć przestrzeń wokół domu? Posadź rośliny ozdobne – to najprostszy sposób! Pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym stworzysz harmonijne kompozycje i ozdobisz swój mały świat na większość roku. Zobacz, jak zaplanować przydomową rabatę i które gatunki roślin na niej posadzić. Poznaj światłolubne kwiaty i te, które wolą cień, a potem wybierz najpiękniejsze odmiany do swojego ogrodu.
  • 29.10.2024 09:52
  • Autor: Grupa tipmedia
Przydomowa rabata – jak ją zaplanować?

Rabata przed domem – które rośliny wybrać?

Przed domem w stylu wiejskim posadź lawendę, wrzośca, jeżówkę, rudbekię, różę okrywową i rozchodnik okazały. 

Przy budynku nowoczesnym sprawdzą się smukłe rośliny, które podkreślą jego formę. Należą do nich m.in. wysokie trawy ozdobne (miskant chiński, trzcinnik krótkowłosy), bambus, jeżówka i liatra kłosowa. To miejsce również dla jednego-dwóch krzewów, np. hortensji lub azalii.

Obok minimalistycznego domu dobrze prezentują się czosnki ozdobne, kanny, kalie, a także trawy o puszystych kwiatostanach: trawa pampasowa i ostnica Pony Tails, które dodają lekkości zwartej bryle budynku. Dowiedz się więcej o rabacie przed domem:  https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rabata-przed-domem-jak-zalozyc-i-na-co-zwrocic-uwage.html.

Rabata przy ścianie domu – rośliny do słońca i cienia

Ściana chroni rośliny przed wiatrem i zapewnia im ciepło. Najlepiej czują się przy niej te gatunki, które lubią wyższą temperaturę i rosną wysoko tak jak malwy, łubin, słoneczniki i dalie.

Na zacienionej rabacie przy ścianie północnej posadź funkie, brunnery i paprocie – sprawdzą się zwłaszcza obok domu w stylu rustykalnym. Ciemne rabaty przy domach nowoczesnych, minimalistycznych i typu kostka dobrze to doskonałe miejsce dla roślin o bujnych i jasnych kwiatostanach – parzydła leśnego i tawułki. 

Mocniejsze kolory w cieniu zapewniają: bergenia żurawka o liściach czerwonych, purpurowych i zielonych. Nowoczesne budynki lubią się również z krzewami, zwłaszcza tymi, które dają się formować, jak bukszpan wieczniezielony, tawuła japońska i cis. Po więcej informacji zajrzyj na: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rabata-przy-scianie-budynku-jak-to-zrobic.html.

Rabata wzdłuż chodnika przy ogrodzeniu – kiedy jeden ogródek to za mało

Udekoruj już samo wejście na swoją posesję. Na rabacie wzdłuż chodnika posadź pnące odmiany hortensji i róży, chmiel zwyczajny lub glicynię, które z czasem zakryją całe ogrodzenie. W tym miejscu szczególnie praktyczne są rośliny zimozielone – jałowiec kolumnowy i bukszpan wieczniezielony. Zdobią okolicę Twojego domu przez cały rok, a ty nie musisz zamiatać opadłych liści.

Przy ogrodzeniu sprawdzą się też trawy ozdobne, odporne na zanieczyszczenia i wysychające podłoże: kostrzewa popielata, kostrzewa miotlasta, trzcinnik pospolity i imperata cylindryczna.

Rabata wzdłuż ścieżki w ogrodzie frontowym – dodaj jej kolorów!

Posadź rośliny o zwartym pokroju, tak żeby przejście było cały czas odsłonięte. Nasze zestawienia na rabatę przy ścieżce, to:

  • kostrzewa sina, szałwia omszona i bukszpan uformowany kuliście,
  • cis, jałowiec i modrzew miniaturowy,
  • róża pnąca na podporach, floks wiechowaty, lilia.

Rośliny okrywowe jak np. macierzanka i rozchodniki hamują rozwój chwastów. Podobnie działa jasny żwir – wysyp go na rabatę przy ścieżce, a przy okazji optycznie ją powiększysz.

Jak zaplanować przydomową rabatę? To proste!

Wybierając rośliny, weź pod uwagę ich wymagania stanowiskowe, w tym zapotrzebowanie na słońce, cień i ochronę przed wiatrem. Wykorzystaj mury, ściany i ogrodzenie, żeby posadzić gatunki pnące oraz wysokie kwiaty. Rabatę założysz nawet na najmniejszej przestrzeni, najwyżej ograniczysz się do 1-2 gatunków roślin, jeśli zabraknie miejsca. Zyskasz własny przydomowy ogródek, który zdobi Twoją posesję, wprowadzi nowe kolory i ociepli widok Twojego domu.

Materiał partnera