Wybór odmian słonecznika oleistego
Długość okresu wegetacji w poszczególnych regionach kraju jest zróżnicowana i w przypadku gatunków o krótki czasie od siewu do żniw należy to wziąć pod uwagę w wyborze odmiany. Wiedząc, że o sukcesie uprawy decyduje optymalny termin zbioru w pełnej dojrzałości technologicznej, firma Osadkowski oferuje kilka odmian o bardzo dobrym potencjale plonowania i różniących się wczesnością. Szczegółowe zestawienie nasion słonecznika dostępne jest na: https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-slonecznika--c-001099.
Wybór odmiany słonecznika niedopasowanej do warunków glebowo-klimatycznych uprawy powoduje trudności w dojrzewaniu. Przesunięcie terminu zbioru to realne straty w plonie spowodowane chorobami oraz żerowaniem głównie ptactwa.
Wymagania słonecznika w stosunku do stanowiska
Słonecznik dobrze plonuje po wszystkich gatunkach roślin, więc z powodzeniem może być uprawiany po zbożach, rzepaku ozimym, roślinach strączkowych i okopowych. Należy pamiętać jednak o tym, że występują w nim choroby charakterystyczne dla rzepaku. Dlatego też uprawa w słonecznika w następstwie po rzepaku może prowadzić do ich kompensacji, co przełoży się na konieczność przeprowadzenia bardziej intensywnej ochrony grzybobójczej.
Warto podkreślić, że słonecznik preferuje stanowiska o uregulowanym odczynie — optymalne pH jest na poziomie od 6,6 do 7,2. Wielu ekspertów wskazuje, że to właśnie zbyt niski odczyn gleby jest jednym z czynników, które w dużej mierze ograniczają poziom plonowania uprawy.
Słonecznik wymaga ochrony fungicydowej
Początkowo uważano, że słonecznik jest niewymagającą uprawą względem agrotechniki podobnie jak kukurydza. Takie przekonanie było błędne i przełożyło się na zmniejszenie poziomu plonowania prowadzonych upraw.
W słoneczniku występują choroby, które mogą znacząco obniżyć plon nasion:
- zgnilizna twardzikowa
- szara pleśń
- czarna plamistość łodyg
- rdza
- mączniak prawdziwy
- septorioza
- alternarioza
- mączniak rzekomy
W zależności od profilu zdrowotności odmiany słonecznika należy w niej wykonać od jednego do dwóch zabiegów fungicydowych. Wybór środków grzybobójczych w uprawie słonecznika jest ograniczony ze względu na małą powierzchnię uprawy, co przekłada się na małą atrakcyjność dla producentów środków ochrony roślin.
W słoneczniku warto zastosować fungicydy, które pełnią także funkcję regulatora wzrostu. W związku z tym ważnym elementem ochrony grzybobójczej będą substancje czynne z grupy triazoli.